Print My Blog - en to ja_JP translation catalogue (863 entries)

en:  Customize the Design "%s"
ja_JP: デザイン「%s」をカスタマイズします

en: "%1$s" is fully translated into %2$s
ja_JP: "%s" は完全に %s に変換されます

en: "Full width" images take up all columns and snap to the nearest page edge.
ja_JP: 「全幅」の画像はすべての列を占め、最も近いページの端にスナップします。

en: "Wide width" images take up 2 columns and snap to the nearest page edge.
ja_JP: 「ワイド幅」の画像は2列を占め、最も近いページの端にスナップします。

en: %1$s : %2$s
ja_JP: %1$s: %2$s

en: %1$s at %2$s
ja_JP: %2$s の %1$s

en: %1$s from %2$s.
ja_JP: %1$sから%2$s。

en: %1$s is now the default design the %2$s on all new projects.
ja_JP: %1$s が、すべての新しいプロジェクトの既定のデザイン%2$sになりました。

en: %1$s layer of nesting | %1$s layers of nesting
ja_JP[0]: ネスティングの%1$s層

en: %1$sAdd the CSS class "%2$s"%3$s to any images you don't want to snap like this.
ja_JP: %1$sCSSクラス「%2$s」%3$sを、このようにスナップしたくない画像に追加します。

en: %1$sRead our FAQs%2$s, then feel free to ask for help in %3$sthe support forum.%2$s
ja_JP: %1$sFAQを%2$s読み、%3$sサポートフォーラムでお気軽にお問い合わせください。%2$s

en: %s (copy)
ja_JP: %s (コピー)

en: %s (print material)
ja_JP: %s(印刷物)

en: %s Translations
ja_JP: %s翻訳

en: %s and %s
ja_JP: %s は%s でした

en: %s pixels wide
ja_JP: 幅 %s ピクセル

en: (allowed tags: %1$s)
ja_JP: (許可されるタグ: %1$s)

en: (no parts)
ja_JP: (部品なし)

en: (see page %s)
ja_JP: (%sページ参照)

en: 2 clicks to printing
ja_JP: 2クリックで印刷

en: 360 Image Available
ja_JP: 360 個の画像が利用可能

en: <span class="screen-reader-text says">says:</span>
ja_JP: <span class="screen-reader-text says">曰く：</span>

en: <span>Active:</span> %s
ja_JP: <span>能動：</span> %s

en: <span>Default:</span> %s
ja_JP: <span>デフォルト：</span> %s

en: A form input of type "%1$s" was passed in an arrya of non-options. It should be given an object of type "%2$s"
ja_JP: 型 "%s" のフォーム入力が、オプション以外の arrya に渡されました。型 "%s" のオブジェクトを指定する必要があります。

en: A gradient between this color and white will be used in the page backgrounds
ja_JP: この色と白の間のグラデーションがページの背景で使用されます

en: A simple but flexible design intended for printing, inspired by Print My Blog Quick Print
ja_JP: 印刷を目的としたシンプルだが柔軟なデザイン、印刷マイブログクイックプリントに触発された

en: A simple but flexible design intended mainly for reading from screens, inspired by Print My Blog Quick Print.
ja_JP: シンプルで柔軟なデザインは、主に画面からの読書を目的とし、印刷マイブログクイックプリントに触発されました。

en: A table of contents is generated and inserted at the requested location. Once in Microsoft Word, right click on the table of contents and click "Update Field"; or press Ctrl + A, then F9.
ja_JP: 目次が生成され、要求された場所に挿入されます。Microsoft Wordで、目次を右クリックして[フィールドの更新]をクリックします。をクリックするか、Ctrl + A キーを押してから F9 キーを押します。

en: A table of contents is generated and inserted into the book (no need to add it using an external service like Kindle Direct Publishing or Calibre).
ja_JP: 目次が生成され、ブックに挿入されます (Kindle Direct Publishing や Calibre などの外部サービスを使用して追加する必要はありません)。

en: About Pro Print
ja_JP: プロプリントについて

en: About Quick Print
ja_JP: クイックプリントについて

en: Above Content
ja_JP: コンテンツの上

en: Add "%s" to project
ja_JP: プロジェクトに「%s」を追加する

en: Add "Powered By"
ja_JP: 「電源」を追加

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Print Material
ja_JP: 新しい印刷物の追加

en: Add New Project
ja_JP: 新しいプロジェクトを追加

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Print Material
ja_JP: 印刷物

en: Add QR Code to Videos
ja_JP: 動画にQRコードを追加する

en: Add a table of contents to your project, with links and page numbers.
ja_JP: リンクとページ番号を含む目次をプロジェクトに追加します。

en: Add front and back matter to books, organize the content into parts, and add special "print material" posts to use only in your projects
ja_JP: 表と裏の事項を書籍に追加し、コンテンツをパーツに整理し、プロジェクトでのみ使用する特別な「印刷物」投稿を追加します

en: Add selected items to project
ja_JP: 選択した項目をプロジェクトに追加する

[ctx: Admin Menu text]
en: Print Materials
ja_JP: 印刷物

en: Admin Print Buttons
ja_JP: 印刷ボタン

en: Administrators and other privileged users will see these in the wp-admin (like when editing a post.)
ja_JP: 管理者やその他の特権ユーザーは、wp-adminでこれらを見ることができます(投稿を編集するときなど)。

en: After a video is converted into a screenshot and URL, you can optionally add a QR code that readers can scan with their phones to view the video.
ja_JP: ビデオをスクリーンショットとURLに変換した後、必要に応じて、読者が携帯電話でスキャンしてビデオを表示できるQRコードを追加できます。

en: After clicking "Print to PDF", set the "Destination" to "Save as PDF."
ja_JP: 「PDFに印刷」をクリックした後、「保存先」を「PDFとして保存」に設定します。

en: All Languages
ja_JP: すべての言語

en: All Print Materials
ja_JP: すべての印刷物

en: All hyperlinks converted into footnotes
ja_JP: ハイパーリンクはすべて脚注に変換されます。

en: All images are automatically included in the Word Document file (instead of merely pointing to the external image source). This makes the filesize larger, but allows users to view images while disconnected from the Internet.
ja_JP: すべての画像は、(単に外部画像ソースを指すのではなく)Word文書ファイルに自動的に含まれます。これにより、ファイルサイズは大きくなりますが、ユーザーはインターネットから切断されているときに画像を表示できます。

en: All images are automatically included in the ePub file (instead of merely pointing to the external image source). This makes the filesize larger, but allows users to view images while disconnected from the Internet.
ja_JP: すべての画像は、(単に外部画像ソースを指すのではなく)ePubファイルに自動的に含まれます。これにより、ファイルサイズは大きくなりますが、ユーザーはインターネットから切断されているときに画像を表示できます。

en: Also check the WP REST API isn’t disabled by a security plugin. Feel free to contact Print My Blog support.
ja_JP: また、WP REST APIがセキュリティプラグインによって無効になっていないことを確認してください。お気軽に私のブログの印刷サポートにお問い合わせください。

en: Always download a free Test PDF before a Paid PDF.
ja_JP: 有料PDFの前に、常に無料のテストPDFをダウンロードしてください。

en: An invalid design (%1$s) or format provided(%2$s)
ja_JP: 無効なデザイン (%s) または指定された形式 (%s)

en: Any
ja_JP: 任意

en: Any images larger than this may be resized to fit onto the page, but they will be no smaller than this size.
ja_JP: これより大きい画像は、ページに収まるようにサイズ変更できますが、このサイズより小さくはなりません。

en: Appears at the top of the first page.
ja_JP: 最初のページの上部に表示されます。

en: Apply Website Theme
ja_JP: ウェブサイトのテーマを適用する

en: Are you ok with us viewing your most recent generated documents?
ja_JP: 最後に生成されたドキュメントを表示しても問題ありませんか?

en: Are you sure the blog hasn't deactivated the REST API?
ja_JP: ブログが REST API を無効にしていないことを確認していますか?

en: Are you sure you want to duplicate this project?
ja_JP: このプロジェクトを複製してよろしいですか?

en: Are you sure you want to reset the settings back to defaults?
ja_JP: 設定をデフォルトにリセットしてもよろしいですか?

en: Ascending
ja_JP: 昇順

en: Author
ja_JP: 投稿者

en: Authored By
ja_JP: 著者

en: Automatic Table of Contents
ja_JP: 自動目次

en: Automatic page references and footnotes
ja_JP: 自動ページ参照と脚注

en: Automatically convert hyperlinks to page references and footnotes
ja_JP: ハイパーリンクをページ参照と脚注に自動的に変換する

en: Available Content
ja_JP: 利用可能なコンテンツ

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Back Matter
ja_JP: バックマター

en: Back matter uses your large company logo with background color
ja_JP: バックマターは、背景色で大企業のロゴを使用しています

en: Background Color
ja_JP: 背景色

en: Background Embellishment
ja_JP: 背景の装飾

en: Baskerville
ja_JP: バスカヴィル

en: Below Content
ja_JP: コンテンツの下

en: Below are your chosen design’s customization options.
ja_JP: 以下は、選択したデザインのカスタマイズオプションです。

en: Best wishes, Mike Nelson, Print My Blog Developer
ja_JP: ベストウィッシュ、マイクネルソン、印刷私のブログ開発者

en: Body
ja_JP: 本文

en: Bookerly
ja_JP: 電子書籍

en: Browser support for pagebreaks on columns is typically not very good.
ja_JP: 列の改ページに対するブラウザーのサポートは、通常、あまり良くありません。

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Buurma Digital PDF
ja_JP: ブウルマデジタルPDF

en: Buurma Whitepaper
ja_JP: ブウルマホワイトペーパー

en: By
ja_JP: 投稿者

en: By %s
ja_JP: %s による

en: ByLine
ja_JP: 署名

en: Byline
ja_JP: 署名欄

en: Cached external resources and images were cleared.
ja_JP: キャッシュされた外部リソースとイメージがクリアされました。

en: Can not use a Compound Input Display Strategy (eg checkbox or radio) with an input that doesn't have options
ja_JP: オプションを持たない入力で複合入力表示戦略(チェックボックスやラジオなど)を使用することはできません

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot use Enum Validation Strategy with an input that doesn't have options
ja_JP: 列挙型検証戦略をオプションのない入力で使用することはできません

en: Cannot use Select Display Strategy with an input that doesn't have options
ja_JP: オプションのない入力で表示方法の選択を使用できません

en: Cannot use Select Multiple Display Strategy with an input that doesn't have options
ja_JP: オプションのない入力で複数の表示方法を選択できない

en: Categories and Tags
ja_JP: カテゴリとタグ

en: Center
ja_JP: 中央

en: Centered Content
ja_JP: 中央揃えのコンテンツ

en: Change Design
ja_JP: デザインの変更

en: Change Title or Format
ja_JP: タイトルまたはフォーマットの変更

en: Check this to make post header information, like title, date, author, etc, appear inside columns; uncheck this to have it take up the full page width
ja_JP: これをチェックして、タイトル、日付、著者などの投稿ヘッダー情報を列内に表示します。このチェックを外すと、ページ幅全体が占有されます

en: Choose %s Design
ja_JP: デザイン%s選択

en: Choose Design: %s
ja_JP: デザインを選択: %s

en: Choose File
ja_JP: ファイルを選択

en: Choose and Customize Many Designs, or code your own
ja_JP: 多くのデザインを選択してカスタマイズするか、独自のコーディングを行う

en: Choose different styles for articles included in your project:
ja_JP: プロジェクトに含まれる記事に異なるスタイルを選択します。

en: Choose to "Save as PDF."
ja_JP: 「PDFとして保存」を選択します。

en: Chosen Project Content
ja_JP: 選択したプロジェクトの内容

en: Classic Digital PDF
ja_JP: クラシックデジタルPDF

en: Classic Print PDF
ja_JP: クラシック印刷 PDF

en: Classic Print PDf
ja_JP: クラシックプリントPDf

en: Classic Word
ja_JP: クラシックeパブ

en: Classic ePub
ja_JP: クラシックeパブ

en: Clean margins, alternating page numbers, roman numerals for front matter, running chapter heads, and more.
ja_JP: きれいな余白、交互のページ番号、フロントマターのローマ数字、チャプターヘッドの実行など。

en: Clear Cached Resources
ja_JP: キャッシュされたリソースのクリア

en: Click "Add New Project" 👆 To Make Your First Project!
ja_JP: 「新しいプロジェクトを追加」👆をクリックして、最初のプロジェクトを作成してください!

en: Click "Options" and choose PDF
ja_JP: 「オプション」をクリックしてPDFを選択します

en: Click "Print to PDF"
ja_JP: 「PDFに印刷」をクリックします。

en: Click on the preview image for more details, and feel free to come back to this page later if you want to try a different design.
ja_JP: 詳細については、プレビュー画像をクリックし、別のデザインを試したい場合は、後でこのページに戻ってください。

en: Click the extension’s button.
ja_JP: 拡張機能のボタンをクリックします。

en: Click the share button
ja_JP: 共有ボタンをクリックします

en: Click to select an existing file, or upload a new one.
ja_JP: 既存のファイルをクリックして選択するか、新しいファイルをアップロードします。

en: Code: %s
ja_JP: コード: %s

en: Columns
ja_JP: カラム

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Compact design meant to save paper but still deliver all the content.
ja_JP: コンパクトなデザインは、紙を節約しながらもすべてのコンテンツを提供することを意味していました。

en: Compare printing with your browser vs Pro PDF Service
ja_JP: 印刷をブラウザとプロPDFサービスで比較する

en: Configure how you’d like the blog to be printed, or just use our recommended defaults.
ja_JP: ブログの印刷方法を設定するか、推奨されるデフォルトを使用します。

en: Configure the Print Button Settings
ja_JP: 印刷ボタンの設定を構成する

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Content can be divided into parts with a special part opening area using the full page width.
ja_JP: コンテンツは、全ページ幅を使用して、特別な部分開口部領域を持つ部分に分割することができます。

en: Content can be divided into parts. Part openings and important articles' titles and cover images take up the full page width, whereas regular articles compactly fit into columns.
ja_JP: コンテンツは部分に分けることができます。パートの冒頭や重要な記事のタイトルや表紙の画像はページ幅全体を占めますが、通常の記事は列にコンパクトに収まります。

en: Content from each post to print.
ja_JP: 印刷する各投稿のコンテンツ。

en: Content from other plugins, like WooCommerce Products, or your LMS's course materials, can be included in projects.
ja_JP: WooCommerce 製品や LMS のコース教材などの他のプラグインのコンテンツをプロジェクトに含めることができます。

en: Content is divided into two, three, or four columns.
ja_JP: ほとんどのコンテンツは 2 つの列に分割されます。

en: Content to appear in bottom margin area.
ja_JP: 印刷する各投稿のコンテンツ。

en: Content to appear in top margin area but only on the first page.
ja_JP: コンテンツは上部の余白領域に表示されますが、最初のページにのみ表示されます。

en: Content to appear in top margin area on all pages except the first page.
ja_JP: 最初のページを除くすべてのページの上部余白領域に表示されるコンテンツ。

en: Convert Videos to Images and Links
ja_JP: ビデオを画像やリンクに変換する

en: Copied! Ready to paste.
ja_JP: コピー！貼り付ける準備ができました。

en: Copy "%s" to New Print Material for a Print My Blog project
ja_JP: 「%s」を「マイブログ印刷」プロジェクトの新しい印刷物にコピーする

en: Copy to Clipboard
ja_JP: クリップボードにコピー

en: Copy to Print Material
ja_JP: 印刷物にコピー

en: Cover Image
ja_JP: カバー画像

en: Cover image used on eBook file (does not necessarily appear inside project). Ideal dimensions are 2,560 x 1,600 pixels.
ja_JP: 電子書籍ファイルで使用される表紙画像(必ずしもプロジェクト内に表示されるとは限りません)。理想的な寸法は 2,560 x 1,600 ピクセルです。

en: Coverpage Preamble
ja_JP: 表紙前文

en: Create unlimited Word Documents with a Pro Plan.
ja_JP: 任意の購入で無制限のeパブを作成します。

en: Create unlimited ePubs with any purchase.
ja_JP: 任意の購入で無制限のeパブを作成します。

en: Credit Print My Blog Plugin
ja_JP: クレジット印刷マイブログプラグイン

en: Custom CSS
ja_JP: カスタムCSS

en: Custom Fields
ja_JP: カスタムフィールド

en: Custom Font
ja_JP: カスタム フォント

en: Custom Font...
ja_JP: カスタムフォント...

en: Custom Header Font
ja_JP: 標題字體

en: Customization of
ja_JP: のカスタマイズ

en: Customize
ja_JP: カスタマイズ

en: Customize %s Design
ja_JP: %sデザインのカスタマイズ

en: Customize %s Design: %s
ja_JP: カスタマイズ%sデザイン:%s

en: Customize Buttons
ja_JP: ボタンのカスタマイズ

en: Customize Design
ja_JP: デザインのカスタマイズ

en: Date
ja_JP: 日付

en: Date Issued
ja_JP: 発行日

en: Date Printed
ja_JP: 印刷日

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Image Alignment
ja_JP: デフォルトの画像配置

en: Default Template
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: Default Template: shows all content specified by the "Post Content" design setting (e.g. the article's title and featured image) in columns.
ja_JP: デフォルトテンプレート:「投稿コンテンツ」デザイン設定で指定されたすべてのコンテンツ(記事のタイトルやアイキャッチ画像など)を列に表示します。

en: Default font for header tags
ja_JP: ヘッダータグのデフォルトフォント

en: Default font to use for headers of articles, parts, etc. Font files with extension "ttf" work with most eBook readers. Leave blank to use the default font.
ja_JP: 記事や部品などのヘッダーに使用するデフォルトのフォント。拡張子が「ttf」のフォントファイルは、ほとんどの電子書籍リーダーで動作します。既定のフォントを使用するには、空白のままにします。

en: Default font used in paragraphs, bulleted lists, tables, etc.
ja_JP: 段落、箇条書きリスト、表などで使用される既定のフォント。

en: Default font used in paragraphs, lists, tables, captions, etc. Font files with extension "ttf" work with most eBook readers. Leave blank to use the default font.
ja_JP: 段落、リスト、表、キャプションなどで使用されるデフォルトのフォント。拡張子が「ttf」のフォントファイルは、ほとんどの電子書籍リーダーで動作します。既定のフォントを使用するには、空白のままにします。

en: Default language (currently %s)
ja_JP: 既定の言語 (現在%s)

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete All Data
ja_JP: すべてのデータを削除

en: Descending
ja_JP: 降順

en: Description
ja_JP: 説明

en: Deselect All
ja_JP: すべての選択を解除

en: Design "%s" successfully saved.
ja_JP: デザイン「%s」が正常に保存されました。

en: Design Details
ja_JP: デザインの詳細

en: Designed for a school, company, or organization that wants to include their name, logo, and colors throughout the PDF. Because of its exstensive use of colors, it’s usually best viewed from a computer or handheld device.
ja_JP: 学校、会社、または組織で、名前、ロゴ、および色を PDF 全体に含める必要がある場合に設計されています。色が広範囲に使用されているため、通常はコンピューターまたはハンドヘルド デバイスから見るのが最適です。

en: Designed for duplex printing with the left page mirroring the right page's margins.
ja_JP: 左ページが右ページの余白を反映した両面印刷用に設計されています。

en: Designed to look good when viewed from a device or printing to paper. The two-column layout leads to more compact content, especially good if your content doesn’t require the full page width
ja_JP: デバイスから見たり、紙に印刷したりしたときに見栄えが良いように設計されています。2列のレイアウトは、コンテンツがよりコンパクトになり、コンテンツがページ幅全体を必要としない場合に特に適しています

en: Designs
ja_JP: デザイン

en: Designs for printing with Print My Blog
ja_JP: マイブログを印刷して印刷するためのデザイン

en: Designs in Print My Blog are like Themes in WordPress: their settings affect how the projects are displayed. Edit them below or change which ones are used by default.
ja_JP: Print My Blog のデザインは WordPress のテーマに似ています: その設定はプロジェクトの表示方法に影響します。以下で編集するか、デフォルトで使用されるものを変更します。

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Different formats and designs may require other information about your project.
ja_JP: 形式やデザインが異なると、プロジェクトに関する他の情報が必要になる場合があります。

en: Digital 2-column magazine inspired by the defunct Zinepal
ja_JP: 廃刊となったジネパルにインスパイアされたデジタル2列マガジン

en: Digital PDF
ja_JP: デジタルPDF

en: Document Footer
ja_JP: ドキュメントフッター

en: Document Header on First Page
ja_JP: 最初のページのドキュメントヘッダー

en: Document Header on Subsequent Pages
ja_JP: 後続のページのドキュメントヘッダー

en: Don’t Change Image Quality
ja_JP: 画質を変更しない

en: Don’t like something (shows feedback options)
ja_JP: 何かが気に入らない (フィードバックのオプションを表示)

en: Don’t move
ja_JP: 動かないで

en: Download Paid PDF
ja_JP: 有料PDFをダウンロードする

en: Download Print to PDF Browser Extension
ja_JP: PDFブラウザ拡張機能に印刷をダウンロード

en: Download Test PDF
ja_JP: テストPDFのダウンロード

en: Download Word Document
ja_JP: 有料PDFをダウンロードする

en: Download ePub
ja_JP: ePubをダウンロード

en: Downloading the Paid PDF will use one of your %1$s remaining credits, and is non-refundable.
ja_JP: 有料PDFをダウンロードすると、残りのクレジットの%1$s1つが使用され、払い戻しはできません。

en: Draft
ja_JP: 下書き

en: Drag or click here
ja_JP: ドラッグまたはここをクリック

en: Drag the %s "%s" into your project
ja_JP: %s「%s」をプロジェクトにドラッグします

en: Drag-and-Drop Content Organizer
ja_JP: ドラッグアンドドロップコンテンツオーガナイザー

en: Drag-and-drop content into projects
ja_JP: コンテンツをプロジェクトにドラッグアンドドロップする

en: Drop posts, pages, and other post types into projects in any order. Even organize them into parts.
ja_JP: 投稿、ページ、その他の投稿タイプを任意の順序でプロジェクトにドロップします。それらを部分に整理することさえできます。

en: Duplicate
ja_JP: 複製

en: E.g. selected categories, taxonomies, and date range.
ja_JP: たとえば、選択したカテゴリ、分類、日付範囲などです。

en: Each %1$s can be put in a %2$s.
ja_JP: 各%1$sは%2$sに入れることができます。

en: Each Design has Different Options and is Reusable
ja_JP: 各デザインには異なるオプションがあり、再利用可能

en: Each Post Begins on a New Page
ja_JP: 各投稿は新しいページから始まります

en: Each article begins on a new page
ja_JP: 各記事は新しいページから始まります

en: Each article begins on a new page.
ja_JP: 各記事は新しいページから始まります

en: Each article can include: Title, ID, Author, URL, Date Published, Categories and Tags, Featured Image, Excerpt, Custom Fields, Content
ja_JP: 各記事に含めることができます:タイトル、ID、著者、URL、公開日、カテゴリとタグ、アイキャッチ画像、抜粋、カスタムフィールド、コンテンツ

en: Each article can optionally begin on a new page
ja_JP: 各記事は、必要に応じて新しいページから開始できます

en: Each article includes just its title and content
ja_JP: 各記事には、タイトルと内容のみが含まれています。

en: Each article includes just its title and content, and an optional dividing line to help distinguish between articles.
ja_JP: 各記事には、タイトルと内容のみが含まれ、記事を区別するのに役立つオプションの分割線が含まれています。

en: Each article may include post title, ID, author, published date, categories and tags, URL, featured image, excerpt, custom fields, and content.
ja_JP: 各記事に含めることができます:タイトル、ID、著者、URL、公開日、カテゴリとタグ、アイキャッチ画像、抜粋、カスタムフィールド、コンテンツ

en: Each has a different look and options that can be customized.
ja_JP: それぞれに異なる外観とカスタマイズ可能なオプションがあります。

en: Easier content editing because there are no nesting parts.
ja_JP: コンテンツ編集が容易ようにネスト部分がありません。

en: Easily copy-and-paste into another program like Microsoft Word or Google Docs. Note: this is not recommended for customizing printouts, as other programs usually format the content poorly. Instead, use Print My Blog’s CSS classes to remove or add content from printouts.
ja_JP: Microsoft WordやGoogle Docsなどの別のプログラムに簡単にコピー&ペーストできます。注: これは、他のプログラムは通常、コンテンツのフォーマットが不適切であるため、プリントアウトのカスタマイズには推奨されません。代わりに、印刷ブログの CSS クラスを使用して、印刷物からコンテンツを削除または追加します。

en: Economical Print PDF
ja_JP: 経済的な印刷PDF

en: Edit "%s"
ja_JP: “%s”を編集

en: Edit Content
ja_JP: コンテンツを編集

en: Edit Metadata
ja_JP: メタデータの編集

en: Edit Print Material
ja_JP: 印刷物の編集

en: Edit Project
ja_JP: プロジェクトを編集

en: Edit Project Content
ja_JP: プロジェクトコンテンツの編集

en: Edit Project Metadata
ja_JP: プロジェクトメタデータの編集

en: Editorial Review
ja_JP: エディトリアルレビュー

en: Email Print My Blog Support
ja_JP: メール印刷マイブログサポート

en: Email successfully sent. Expect a reply in the next 1-2 business days.
ja_JP: 電子メールが正常に送信されました。今後 1 ~ 2 営業日以内に返信が届くことを期待してください。

en: Error creating new print material. Please use the PMB help page to get help.
ja_JP: 新しい印刷材料の作成中にエラーが発生しました。PMB ヘルプ ページを使用してヘルプを入手してください。

en: Error encountered while setting requirement condition for input %1$s. The path %2$s does not correspond to a valid input
ja_JP: 入力%1$sの要件条件の設定中にエラーが発生しました。パス%2$sが有効な入力に対応していません

en: Error inserting. Please use the PMB help page to get help
ja_JP: 挿入中にエラーが発生しました。PMBヘルプページを使用してヘルプを入手してください

en: Everything Else About Your Project is Stored Here
ja_JP: プロジェクトに関するその他のすべてはここに保存されます

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Explanatory text that appears at the bottom of the cover page
ja_JP: 表紙の下部に表示される説明テキスト

en: External Footnote Text
ja_JP: 外部脚注テキスト

en: External Hyperlinks
ja_JP: 外部ハイパーリンク

en: External hyperlinks (links to web pages not in the project) are left as working hyperlinks
ja_JP: 外部ハイパーリンク(プロジェクト内にないウェブページへのリンク)は、自動的に脚注に変換したり、削除したりできます

en: External hyperlinks (links to web pages not in the project) can be automatically converted to footnotes or removed
ja_JP: 外部ハイパーリンク(プロジェクト内にないウェブページへのリンク)は、自動的に脚注に変換したり、削除したりできます

en: External hyperlinks (links to web pages not in the project) can be automatically converted to footnotes, left in-place, or removed
ja_JP: 外部ハイパーリンク (プロジェクト内にない Web ページへのリンク) は、自動的に脚注に変換したり、そのままにしたり、削除したりできます

en: External hyperlinks (links to web pages not in the project) may be left as working hyperlinks or removed
ja_JP: 外部ハイパーリンク(プロジェクト内にないウェブページへのリンク)は、自動的に脚注に変換したり、削除したりできます

en: External links (hyperlinks to content on the internet) are left as-is.
ja_JP: 外部リンク(インターネット上のコンテンツへのハイパーリンク)はそのまま残されます。

en: Extra dividing line at end of post
ja_JP: 投稿の最後に余分な分割線

en: Faded image used as a full-page background on the title page, and next to the page number on numbered pages.
ja_JP: タイトル ページでは全ページの背景として、番号付きページではページ番号の横に使用されるフェード イメージ。

en: Feature Comparison List
ja_JP: 機能比較リスト

en: Feature included in Professional and Business licenses
ja_JP: プロフェッショナルおよびビジネスライセンスに含まれる機能

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

en: Features
ja_JP: 特徴

en: Features Include:
ja_JP: 含まれる機能:

en: Fields do not match.
ja_JP: フィールドが一致しません。

en: File editable in Microsoft Word, Google Docs, and LibreOffice (not Apple's Pages app, unfortunately). Useful for sharing persons and programs that require a ".doc" file. Word Documents typically require manual formatting in your chosen Word Processor.
ja_JP: Microsoft Word、Google Docs、LibreOfficeなどで編集可能なファイル。「.doc」ファイルを必要とする人やプログラムを共有するのに便利です。Word文書は通常、選択したワードプロセッサで手動でフォーマットする必要があります。

en: File name
ja_JP: ファイル名

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: Filters Used
ja_JP: 使用されるフィルター

en: Find the articles (posts, pages, other post types) from WordPress you want to add on the left, and add it to your project on the right by dragging
ja_JP: 左側に追加したいWordPressの記事(投稿、ページ、その他の投稿タイプ)を見つけ、右側のプロジェクトにドラッグして追加します

en: Font
ja_JP: フォント

en: Font Settings
ja_JP: フォント設定

en: Font Size
ja_JP: フォントサイズ

en: Font size used for the default title page’s and part’s header (all other headers’ sizes are derived from the main font size). Use any recognized %1$sCSS font-size keyword%2$s (like "large", "medium", "small") or a %3$slength in any units%2$s (eg "14pt", "50%%", or "10px").
ja_JP: 既定のタイトル ページとパーツのヘッダーに使用されるフォント サイズ (他のすべてのヘッダーのサイズは、メインのフォント サイズから派生します)。認識された%1$sCSSフォントサイズキーワード%2$s(「大」、「中」、「小」など)または%3$s任意の単位の長さ%2$s(「14pt」、「50%%」、「10px」など)を使用します。

en: Footnotes and page references only work with Pro PDF Service
ja_JP: 脚注とページ参照は、Pro PDF サービスでのみ機能します

en: Footnotes and page references require Pro PDF Service
ja_JP: 脚注とページ参照にはPro PDFサービスが必要です

en: Footnotes only work with Pro
ja_JP: 脚注はProでのみ機能します

en: Footnotes require Pro
ja_JP: 脚注にはプロが必要

en: For creating a printout of your WordPress content that saves paper and ink.
ja_JP: 紙とインクを節約するWordPressコンテンツのプリントアウトを作成するため。

en: Forces your content to only use two columns, even if the content itself was divided into more columns (eg using the "Columns" block)
ja_JP: コンテンツ自体がより多くの列に分割されている場合でも(たとえば、「列」ブロックを使用して)、コンテンツが2つの列のみを使用するように強制します。

en: Form submitted successfully
ja_JP: フォームが正常に送信されました

en: Format
ja_JP: フォーマット

en: Free
ja_JP: 無料

en: Free and Paid Options
ja_JP: 無料と有料のオプション

en: From Highest to Lowest
ja_JP: 最高から最低へ

en: From Lowest to Highest
ja_JP: 最低から最高へ

en: Front Matter
ja_JP: フロントマター

en: Front matter defaults to using the full page width. To force something to be divided into columns, add the CSS class "mayer-columns" inside your content.
ja_JP: フロントマターはデフォルトでページ幅全体を使用します。何かを強制的に列に分割するには、コンテンツ内にCSSクラス "mayer-columns"を追加します。

en: Front matter, back matter, parts, and print materials
ja_JP: 表裏、裏面、部品、印刷物

en: Front-End Print Buttons
ja_JP: 印刷ボタン

en: Frontpage Title Left Call-Out
ja_JP: フロントページタイトル左コールアウト

en: Frontpage Title Right Call-Out
ja_JP: フロントページタイトル右コールアウト

en: Full (theme default)
ja_JP: フル (テーマの既定値)

en: Full Column Content
ja_JP: フルページコンテンツ

en: Full Column Content: like "Fullpage Content", except content is still divided into multiple columns..
ja_JP: フルコラムコンテンツ:「フルページコンテンツ」と似ていますが、コンテンツが複数のコラムに分かれている点が異なります。

en: Full Size (on web)
ja_JP: フルサイズ(ウェブ上)

en: Full-Column Images
ja_JP: 全列画像

en: Fullpage Content
ja_JP: フルページコンテンツ

en: Fullpage Content: contains only the article's content (no title, featured image, etc.) all in a single, wide column.
ja_JP: フルページコンテンツ:記事のコンテンツ(タイトル、アイキャッチ画像などなし)のみが1つの幅の広い列に含まれます。

en: Generate
ja_JP: 生成

en: Generate %s
ja_JP: %sの生成

en: Generate Print Page
ja_JP: 印刷ページの生成

en: Generate and View Your File
ja_JP: ファイルの生成と表示

en: Generating...
ja_JP: 生成中…

en: Georgia
ja_JP: ジョージア

en: Get Help
ja_JP: ヘルプ

en: GitHub is a public forum to share your issues with the developer and other users.
ja_JP: GitHub は、開発者や他のユーザーと問題を共有するための公開フォーラムです。

en: Go to Original %s
ja_JP: 元の%sに移動

en: Go to Print Material
ja_JP: 印刷物に移動

en: Go to Print Material "%s" was created from.
ja_JP: 印刷物「%s」から作成されたものに移動します。

en: Go to the %1$s "%2$s" was copied from.
ja_JP: 「%1$s」のコピー元%2$sに移動します。

en: HTML displayed to the left of the title on the frontpage (shortcodes supported).
ja_JP: フロントページのタイトルの左側に表示されるHTML(ショートコードがサポートされています)。

en: HTML displayed to the right of the title on the frontpage
ja_JP: フロントページのタイトルの右側に表示されるHTML

en: HTML tags are not permitted in this field
ja_JP: HTML タグはこのフィールドでは使用できません

en: Haller Tabloid
ja_JP: ハラータブロイド紙

en: Haller Tabloid Print PDF
ja_JP: クラシック印刷 PDF

en: Header Content to Print
ja_JP: 印刷するヘッダーの内容

en: Header Font
ja_JP: 標題字體

en: Headers and Footers
ja_JP: ヘッダとフッタ

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Help Me Print My Blog
ja_JP: 私のブログを印刷するのを手伝ってください

en: Help!
ja_JP: ヘルプ！

en: Hide Filters
ja_JP: フィルターを隠す

en: Highly Customizable
ja_JP: 高度にカスタマイズ可能

en: How on Mobile Safari
ja_JP: モバイルサファリの方法

en: How on Safari on Desktop
ja_JP: デスクトップ上のサファリの方法

en: How to Edit Project Content
ja_JP: プロジェクトコンテンツを編集する方法

en: How to Edit Project Content Using Only Your Keyboard
ja_JP: キーボードのみを使用してプロジェクトコンテンツを編集する方法

en: How to display hyperlinks to content included in this project.
ja_JP: このプロジェクトに含まれるコンテンツへのハイパーリンクを表示する方法。

en: How to display hyperlinks to content not included in this project.
ja_JP: このプロジェクトに含まれていないコンテンツへのハイパーリンクを表示する方法。

en: How?
ja_JP: どのように？

en: Hyperlinks can be automatically converted into references to the page the linked-to content is located, or a footnote with the web address print-out.
ja_JP: ハイパーリンクは、リンク先のコンテンツが配置されているページへの参照、または Web アドレスが印刷された脚注に自動的に変換できます。

en: ID:%s
ja_JP: ID：%s

en: If there are any features or options you want, %1$splease get in touch.%2$s
ja_JP: ご希望の機能やオプションがある場合は、%1$sお問い合わせください。%2$s

en: If you are still having problems, please report it to the %1$sPrint My Blog%2$s support forum.
ja_JP: それでも問題が解決しない場合は、%1$sブログの印刷%2$sサポートフォーラムに報告してください。

en: If you don’t see an option you need, you may want to go back and choose a different design, or ask the design’s author for it.
ja_JP: 必要なオプションが表示されない場合は、戻って別のデザインを選択するか、デザインの作者に依頼してください。

en: If you just want something quick, use %1$sQuick Print%2$s instead.
ja_JP: 何か手っ取り早くしたいだけなら、代わりに%1$sクイックプリント%2$sを使用してください。

en: If you left shortcodes from deactivated deactivated plugins or themes in your posts, they are automatically removed from printouts. Check this to leave them.
ja_JP: 非アクティブ化された非アクティブ化されたプラグインやテーマのショートコードを投稿に残した場合、それらは印刷物から自動的に削除されます。これをチェックして、それらを残してください。

en: If you want to save paper, choose a smaller image size, or hide images altogether.
ja_JP: 用紙を節約する場合は、小さい画像サイズを選択するか、画像を完全に非表示にします。

en: If your content is already divided into columns, optionally automatically remove them to improve the layout.
ja_JP: コンテンツが既に列に分割されている場合は、必要に応じて自動的に削除してレイアウトを改善します。

en: Image & Block Settings
ja_JP: 画像の設定

en: Image Quality (in pixels)
ja_JP: 画質 (ピクセル単位)

en: Image Size
ja_JP: 画像サイズ

en: Image and Block Placement
ja_JP: 画像の配置

en: Image galleries are converted into regular list of images, which look better on small screens.
ja_JP: 画像ギャラリーは、小さなデバイスでよりよく表示される画像の単純なリストに再配置されます。

en: Image galleries are rearranged into a simple list of images which displays better on smaller devices.
ja_JP: 画像ギャラリーは、小さなデバイスでよりよく表示される画像の単純なリストに再配置されます。

en: Image snapping and dynamic resizing only works using the Pro PDF Service.
ja_JP: 脚注とページ参照は、Pro PDF サービスでのみ機能します

en: Image used at the top of the background on the title page.
ja_JP: タイトル ページの背景の上部で使用される画像。

en: Images are bundled into the book file so they can be used offline.
ja_JP: 画像はオフラインで使用ため、ブックファイルにバンドルされています。

en: Images may be bundled into the Word Document file so they can be used offline or if the website hosting the images goes offline.
ja_JP: 画像はオフラインで使用ため、ブックファイルにバンドルされています。

en: Images normally default to "no alignment", which can look jumbled in printouts. Usually it’s best to automatically switch those to align to the center.
ja_JP: 画像は通常、デフォルトで「整列なし」で、印刷物でごちゃごちゃに見えることがあります。通常、中央に揃えるように自動的に切り替えるのが最善です。

en: Impact
ja_JP: 表示箇所

en: Important
ja_JP: 重要

en: Important: shows the article's featured image and title across all columns, but other content is shown in multiple columns.
ja_JP: 重要: 記事のアイキャッチ画像とタイトルはすべての列に表示されますが、他のコンテンツは複数の列に表示されます。

en: In compliance with WordPress.org guidelines, not added when printing from your browser.
ja_JP: WordPress.org ガイドラインに準拠しており、ブラウザから印刷するときには追加されません。

en: In order to use Twine forms, you need to define TWINE_MAIN_FILE to be the main file of your plugin, then put Twine folder inside wp-content/plugins/yourplugin/src/Twine
ja_JP: Twineフォームを使用するには、TWINE_MAIN_FILEをプラグインのメインファイルとして定義し、wp-content/plugins/yourplugin/src/Twine 内にTwineフォルダを配置する必要があります

en: Include
ja_JP: 含める

en: Include Hyperlinks
ja_JP: ハイパーリンクを含める

en: Include Inline Javascript
ja_JP: インラインジャバスクリプトを含める

en: Include Unrendered Shortcodes
ja_JP: レンダリングされていないショートコードを含める

en: Include any post types, in any order
ja_JP: 投稿タイプを任意の順序で含める

en: Including links to screenshots is appreciated
ja_JP: スクリーンショットへのリンクを含めることは高く評価されています

en: Indent the first line of each new paragraph instead of adding a paragraph break.
ja_JP: 段落区切りを追加する代わりに、新しい各段落の最初の行をインデントします。

en: Initializing
ja_JP: 初期化

en: Input invalid
ja_JP: 無効入力

en: Input is too long. Maximum number of characters is %1$s
ja_JP: 入力が長すぎます。最大文字数は%1$s

en: Input requirement conditions must be an array. You provided %1$s
ja_JP: 入力要件の条件は配列でなければなりません。あなたが%1$sを提供した

[ctx: Input values for checkboxes should be an array of values, but the value for input "form-input-id" is "form-input-value". Please verify that the input name is exactly "form_input_name[]"]
en: Input values for checkboxes should be an array of values, but the value for input "%1$s" is "%2$s". Please verify that the input name is exactly "%3$s"
ja_JP: チェックボックスの入力値は値の配列でなければなりませんが、入力 "%1$s" の値は "%2$s" です。入力名が正確に "%3$s" であることを確認してください。

en: Instructs the Pro PDF Service to add "Powered by Print My Blog Pro & WordPress" to your project. Does not appear when printing using your browser.
ja_JP: Pro PDF Service に "Powered by Print My Blog Pro & WordPress" をプロジェクトに追加するよう指示します。ブラウザで印刷するときには表示されません。

en: Internal Footnote Text
ja_JP: 内部脚注テキスト

en: Internal Hyperlinks
ja_JP: 内部ハイパーリンク

en: Internal hyperlinks (links to content included in the project) are converted into links to the appropriate page of the eBook
ja_JP: 内部ハイパーリンク(プロジェクトコンテンツへのリンク)は、自動的に脚注かインラインページ参照に変換したり、削除できます

en: Internal hyperlinks (links to content included in the project) can be automatically converted to footnotes, inline page references, or removed
ja_JP: 内部ハイパーリンク(プロジェクトコンテンツへのリンク)は、自動的に脚注かインラインページ参照に変換したり、削除できます

en: Internal hyperlinks (links to content included in the project) can be automatically converted to to footnotes, inline page references, left in-place, or removed
ja_JP: 内部ハイパーリンク(プロジェクトコンテンツへのリンク)は、自動的に脚注かインラインページ参照に変換したり、そのままにしたり、削除できます

en: Internal hyperlinks (links to content included in the project) may be converted into links to the appropriate page of the document, left as hyperlinks to the website, or removed.
ja_JP: 内部ハイパーリンク(プロジェクトコンテンツへのリンク)は、自動的に脚注かインラインページ参照に変換したり、そのままにしたり、削除できます

en: Internal links (hyperlinks to content included in the project) are replaced with page references.
ja_JP: 内部リンク (プロジェクトに含まれるコンテンツへのハイパーリンク) は、ページ参照に置き換えられます。

en: Invalid Post ID. The link you used to get here may be old. If it's new, please contact Print My Blog support.
ja_JP: 投稿 ID が無効です。ここにアクセスするために使用したリンクは古い可能性があります。新しい場合は、ブログの印刷サポートにお問い合わせください。

en: Invalid format "%s".
ja_JP: 無効な形式 "%s"。

en: Issue
ja_JP: 問題

en: Issue %s
ja_JP: 問題 %s

en: Issue %s, Page %s
ja_JP: 発行 %s、ページ %s

en: Issue 01
ja_JP: 第01号

en: Issue Number
ja_JP: 交付番号

en: Issue and page number are in the outside top margin, the publication's title is in the middle top margin, and the publication date is in the inside top margin. The optional publication subtitle is underneath the other top-margin content.
ja_JP: 号とページ番号は外側の上余白、出版物のタイトルは中央の上余白、発行日は内側の上余白にあります。オプションのパブリケーションサブタイトルは、他の上余白コンテンツの下にあります。

en: It’s finally here...
ja_JP: それはついにここにあります...

en: Keyboard Accessibility
ja_JP: キーボードのアクセシビリティ

en: Label
ja_JP: ラベル

en: Language
ja_JP: 言語

en: Large (3/4 size)
ja_JP: ラージ(3/4サイズ)

en: Large (slightly larger than normal)
ja_JP: 大きい(通常より少し大きい)

en: Larger images will be resized to this, smaller images will be unchanged.
ja_JP: 大きい画像はこれにサイズ変更され、小さい画像は変更されません。

en: Learn More
ja_JP: 詳細はこちら

en: Learn More on printmy.blog
ja_JP: printmy.blog の詳細

en: Leave as hyperlink
ja_JP: ハイパーリンクとして残す

en: Leave as hyperlink to document
ja_JP: ハイパーリンクとして残す

en: Leave as hyperlink to website
ja_JP: ハイパーリンクとして残す

en: Let Visitors Print My Blog for Free
ja_JP: 訪問者が無料で私のブログを印刷できるようにする

en: Limit image size by setting maximum height
ja_JP: 最大高さを設定して画像サイズを制限する

en: Limited to features supported by your browser.
ja_JP: お使いのブラウザでサポートされている機能に限定されます。

en: Link, Page Reference, and Footnote Settings
ja_JP: リンク、ページ参照、脚注の設定

en: Loading Comments
ja_JP: コメントの読み込み

en: Loading Content
ja_JP: コンテンツの読み込み

en: Logo image to show on the front page and in the header of subsequent pages. Leave blank to just use a "Title of Publication".
ja_JP: フロントページと後続のページのヘッダーに表示するロゴ画像。「出版物のタイトル」のみを使用するには、空白のままにします。

en: Love it (shows feedback options)
ja_JP: 気に入って(フィードバックオプションを表示)

en: Lower quality means smaller file size, whereas higher quality means higher resolution images. Note: if images are missing from the generated PDF, the requested image size might not be available. Use the %1$s Regenerate Thumbnails plugin%2$s to create the missing image sizes.
ja_JP: 低品質はファイルサイズが小さいことを意味し、高品質は高解像度の画像を意味します。注記: 生成された PDF に画像がない場合は、要求された画像サイズが使用できない可能性があります。%1$sサムネイルの再生成プラグインを使用して%2$s不足している画像サイズを作成します。

en: Lucida Console
ja_JP: ルシーダコンソール

en: Main matter defaults to being divided into columns. To force something to use the full page width, add the CSS class "mayer-wide" inside the content.
ja_JP: メインマターのデフォルトは列に分割されます。ページ幅全体を使用するように強制するには、コンテンツ内に CSS クラス "mayer-wide" を追加します。

en: Main matter is divided into two columns, while front matter uses the full page width.
ja_JP: メインマターは2つの列に分かれていますが、フロントマターはページ幅全体を使用します。

en: Main matter pages fade from white to a color of your choosing in the corner where your logo and page number are shown.
ja_JP: メインマターページは、ロゴとページ番号が表示されるコーナーで、白から選択した色にフェードします。

en: Main matter, showing external hyperlinks automatically converted into footnotes. Page numbers are always on the bottom-outside corner, and each article’s title is shown at the top of right pages.
ja_JP: 主な事項は、脚注に自動的に変換された外部ハイパーリンクを表示することです。ページ番号は常に外側の下隅にあり、各記事のタイトルは右ページの上部に表示されます。

en: Main matter, showing hyperlinks and large images.
ja_JP: ハイパーリンクと大きな画像を表示する主な問題。

en: Main matter, showing smaller images and double-spaced text.
ja_JP: 主な問題は、小さな画像とダブルスペースのテキストを表示することです。

en: Main matter, showing smaller text and images to reduce ink usage.
ja_JP: 主な問題は、インク使用量を減らすために小さなテキストと画像を表示することです。

en: Main matter, showing working hyperlinks (which also each get an automatic footnote), and page number and logo in bottom-right corner.
ja_JP: 主な事項は、作業中のハイパーリンク(それぞれに自動脚注が表示されます)、および右下隅にページ番号とロゴを表示することです。

en: Make "%s" the Default Design for its Format
ja_JP: 「%s」をそのフォーマットのデフォルトデザインにする

en: Make Default
ja_JP: デフォルトに設定する

en: Make Professional Books and Documents
ja_JP: プロフェッショナルな書籍やドキュメントを作成する

en: Make a PDF file, intended for reading from a computer or other device, using your browser or a browser extension.
ja_JP: コンピュータやその他のデバイスからの読み取りを目的としたPDFファイルを、ブラウザまたはブラウザの拡張機能を使用して作成します。

en: Make a free eBook using dotEPUB.
ja_JP: dotEPUBを使用して無料の電子ブックを作成します

en: Make printing your blog easy and impressive. For you & your visitors. One post or thousands.
ja_JP: あなたのブログを簡単かつ印象的に印刷してください。あなたとあなたの訪問者のために。1つの投稿または数千。

en: Maximum Image Height (in pixels)
ja_JP: 最大画像の高さ(ピクセル単位)

en: Mayer Digital PDF
ja_JP: メイヤーデジタルPDF

en: Mayer Magazine
ja_JP: メイヤーマガジン

en: Medium (1/2 size)
ja_JP: ミディアム(1/2サイズ)

en: Menu Order
ja_JP: メニューの並び順

en: Michael Nelson
ja_JP: マイケル・ネルソン

en: Milliseconds to wait between rendering posts. If posts are rendered too quickly on the page, sometimes images won’t load properly.
ja_JP: 投稿のレンダリング間で待機するミリ秒数。投稿がページ上でレンダリングされるのが速すぎると、画像が正しく読み込まれないことがあります

en: Minimum Image Size (in pixels)
ja_JP: 最小画像サイズ(ピクセル単位)

en: More Advanced Features in %1$sPro Print%2$s
ja_JP: %1$sProプリントのより高度な機能%2$s

en: Most browsers add their own content to the page margins
ja_JP: ほとんどのブラウザは、ページ余白に独自のコンテンツを追加します

en: Most browsers will only print a white background
ja_JP: ほとんどのブラウザは白い背景のみを印刷します

en: Most content is divided between two columns.
ja_JP: ほとんどのコンテンツは 2 つの列に分割されます。

en: Move selected items down
ja_JP: 選択したアイテムを下に移動する

en: Move selected items up
ja_JP: 選択したアイテムを上に移動する

en: Multi-column newspaper design designed for printing. Wide images can span multiple columns and always snap to the nearest page edge to make a visually-appealing layout.
ja_JP: 印刷用に設計された複数列の新聞デザイン。幅の広い画像は複数の列にまたがることができ、常に最も近いページの端にスナップして、視覚的に魅力的なレイアウトを作成できます。

en: NULL
ja_JP: 空

en: Need to Change Something?
ja_JP: 何かを変更する必要がありますか?

en: Nest content inside others to create parts
ja_JP: コンテンツを他のコンテンツの内部にネストしてパーツを作成する

en: New Print Material
ja_JP: 新しい印刷材料

en: Newest First
ja_JP: 新しい順

en: Nice! %1$sPlease leave a review%2$s.
ja_JP: ナイス！%1$sレビューを残してくださ%2$s..

en: No Coding Required
ja_JP: コーディング不要

en: No Comments
ja_JP: コメントなし

en: No Print Materials found in Trash.
ja_JP: ゴミ箱に印刷物が見つかりません。

en: No Print Materials found.
ja_JP: 印刷物が見つかりません。

en: No categories available.
ja_JP: 使用可能なカテゴリはありません。

en: No generator class specified for format "%s"
ja_JP: 形式 "%s" にジェネレータークラスが指定されていません

en: No license ID available
ja_JP: 使用可能なライセンス ID がありません

en: No response from WP REST API.
ja_JP: WP REST API からの応答がありません。

en: No results. Try changing your search and filter criteria.
ja_JP: 結果はありません。検索条件とフィルター条件を変更してみてください。

en: No watermark
ja_JP: 透かしなし

en: Nonce failure
ja_JP: Nonce 失敗

en: Nonce failure. Please refresh the page.
ja_JP: ナンス失敗。ページを更新してください。

en: None
ja_JP: なし

en: None (hide images)
ja_JP: なし (画像を非表示にする)

en: Normal (theme default)
ja_JP: 標準 (テーマの既定値)

en: Not supported by some browsers
ja_JP: 一部のブラウザではサポートされていません

en: Note that in order to improve page layout, all images and figures snap to the nearest page edge.
ja_JP: ページレイアウトを改善するために、すべての画像と図が最も近いページの端にスナップすることに注意してください。

en: Note: Google Chrome and Microsoft Edge are recommended for producing PDFs.
ja_JP: 注: PDF の作成には、Google Chrome と Microsoft Edge をお勧めします。

en: Note: PDFs generated in Firefox and Safari automatically remove hyperlinks. If you want your PDF to include hyperlinks, please use another browser.
ja_JP: 注記: Firefox および Safari で生成された PDF はハイパーリンクを自動的に削除します。PDFにハイパーリンクを含める場合は、別のブラウザを使用してください。

en: Note: designs are reused between projects. So customizations to this design will be reused by other projects using this same design
ja_JP: 注: デザインはプロジェクト間で再利用されます。したがって、このデザインのカスタマイズは、この同じデザインを使用する他のプロジェクトによって再利用されます

en: Note: this option is only supported for the business license.
ja_JP: 注: このオプションは、ビジネス・ライセンスでのみサポートされます。

en: Note: you need to upgrade your license to access the following formats: %s
ja_JP: 注: 次の形式にアクセスするには、ライセンスをアップグレードする必要があります。 %s

en: Number of columns to use for content.
ja_JP: コンテンツに使用する列の数。

en: Oldest First
ja_JP: 古い順

en: Once a project item has focus, press <b>spacebar</b> to toggle selecting it. Select more items in the same way.
ja_JP: プロジェクト項目にフォーカスが合ったら、 <b>Space</b> キーを押して選択を切り替えます。同じ方法でさらに項目を選択します。

en: Once items are selected, press <b>enter</b> to add them to the project's body.
ja_JP: 項目を選択したら、 <b>入力</b> キーを押してプロジェクトの主案事項に追加します。

en: One credit was used to generate the file.
ja_JP: ファイルの生成に 1 つのクレジットが使用されました。

en: Only digits are allowed.
ja_JP: 数字のみが許可されます。

en: Only numeric characters, commas, periods, and spaces, please!
ja_JP: 数字、カンマ、ピリオド、スペースのみ、お願いします!

en: Only snap if it would otherwise cause a page break
ja_JP: スナップは、改ページの原因になる場合のみに限ります

en: Only works with PMB’s Pro PDF Service.
ja_JP: %1$sPro PDFサービスでより良く動作%2$s

en: Optimizing for Print
ja_JP: 印刷の最適化

en: Optionally automatically center images
ja_JP: オプションで画像を自動的に中央揃えにする

en: Optionally begin each post on a new page, or be shown immediately following the previous one.
ja_JP: 必要に応じて、各投稿を新しいページで開始するか、前のページの直後に表示します。

en: Optionally float images to the top or bottom of each page
ja_JP: オプションで、画像を各ページの上部または下部にフロートする

en: Optionally have each article title take up the full page width, or show them inside columns.
ja_JP: 必要に応じて、各記事のタイトルをページ幅全体にするか、列内に表示します。

en: Options
ja_JP: オプション

en: Order
ja_JP: 注文

en: Order By
ja_JP: 並び順

en: Ordering Comments
ja_JP: コメントの順序付け

en: Ordering Posts
ja_JP: 投稿の注文

en: Organization Name
ja_JP: 寄付の宛先 (組織名)

[ctx: Overrides the “Featured Image” phrase for this post type. Added in 4.3]
en: Print Material Cover Image
ja_JP: 印刷物カバー画像

[ctx: Overrides the “Insert into post”/”Insert into page” phrase (used when inserting media into a post). Added in 4.4]
en: Insert into Print Material
ja_JP: 印刷物への挿入

[ctx: Overrides the “Remove featured image” phrase for this post type. Added in 4.3]
en: Remove cover image
ja_JP: カバー画像を削除する

[ctx: Overrides the “Set featured image” phrase for this post type. Added in 4.3]
en: Set cover image
ja_JP: カバー画像の設定

[ctx: Overrides the “Uploaded to this post”/”Uploaded to this page” phrase (used when viewing media attached to a post). Added in 4.4]
en: Uploaded to this Print Material
ja_JP: この印刷物にアップロード

[ctx: Overrides the “Use as featured image” phrase for this post type. Added in 4.3]
en: Use as cover image
ja_JP: 表紙画像として使用

en: PDF file intended for printing on your home printer or with a printer service. Usually removes hyperlinks, avoids excessive ink use, and are designed for viewing the 2-page spread (using the front and back of a page).
ja_JP: 自宅のプリンターまたはプリンター サービスで印刷するための PDF ファイル。通常、ハイパーリンクを削除し、インクの過度の使用を回避し、見開き 2 ページを表示するために設計されています (ページの表と裏を使用)。

en: PDF file intended for viewing on a computer, tablet or phone, but not necessarily for printing to paper. Usually includes working hyperlinks, ample colors, and other features that require a device.
ja_JP: PDFファイルは、コンピュータ、タブレット、または携帯電話での表示を目的としていますが、必ずしも紙に印刷するためのものではありません。通常、機能するハイパーリンク、十分な色、およびデバイスを必要とするその他の機能が含まれます。

en: PDF 📄
ja_JP: ティッカー 📄

en: Page Height
ja_JP: ページの高さ

en: Page Layout
ja_JP: ページレイアウト

en: Page Reference Text
ja_JP: ページ参照テキスト

en: Page Settings
ja_JP: ページ設定

en: Page Width
ja_JP: ページ幅

en: Page numbers in bottom-outside corner, part titles appear in the top of the left page, article titles appear at the top of the right page. Front-matter’s pages are numbered with Roman numerals
ja_JP: ページ番号は外側下隅に、部品タイトルは左ページの上部に、記事タイトルは右ページの上部に表示されます。フロントマターのページにはローマ数字の番号が付けられています

en: Page numbers in bottom-right corner, and article titles in the top-right. Front-matter’s pages are numbered with Roman numerals
ja_JP: 右下隅にページ番号、右上に記事のタイトル。フロントマターのページにはローマ数字の番号が付けられています

en: Page numbers in bottom-right corner, and part titles in the top-left. Front-matter’s pages are numbered with Roman numerals
ja_JP: 右下隅にページ番号、左上にパーツ タイトルがあります。フロントマターのページにはローマ数字の番号が付けられています

en: Page numbers in bottom-right corner, article titles in the top-right, and part titles (if using parts) appear in the top-left corner. Front-matter’s pages are numbered with Roman numerals
ja_JP: 右下隅にページ番号、右上に記事タイトル、およびパーツタイトル(パーツを使用している場合)が左上隅に表示されます。フロントマターのページにはローマ数字の番号が付けられています

en: Pages
ja_JP: ページ

en: Pages will be ordered using the "Order" attribute:
ja_JP: ページは "Order" 属性を使用して順序付けられます

en: Palatino Linotype
ja_JP: パラティーノ・リノタイプ

en: Paper
ja_JP: 用紙

en: Paragraph Indent
ja_JP: 段落インデント

en: Parent Print Materials:
ja_JP: 親印刷物:

en: Parts start on a new page and include the part’s title, featured image, and content.
ja_JP: パーツは新しいページから始まり、パーツのタイトル、アイキャッチ画像、およびコンテンツが含まれます。

en: Password-Protected
ja_JP: パスワードで保護

en: Pending Review
ja_JP: 保留中のレビュー

en: Perfect for editing and reviewing your content! Compact to conserve paper, lots of meta-information, and double-spaced text to allow for editor’s notes.
ja_JP: コンテンツの編集やレビューに最適です!コンパクトで、紙、多くのメタ情報、および編集者のメモを可能にするダブルスペースのテキストを節約します。

en: Place Buttons
ja_JP: 配置ボタン

en: Place Print Buttons Anywhere
ja_JP: 印刷ボタンをどこにでも配置

en: Place articles in either front matter, body, or back matter, according to how you want your project organized. Each design can style them differently (eg front matter is often is numbered with roman numerals)
ja_JP: 記事をフロントマター、メインマター、またはバックマターのいずれかに配置して、プロジェクトをどのように編成するかに応じて配置します。各デザインはそれらを異なるスタイルにすることができます(例えば、フロントマターはしばしばローマ数字で番号が付けられています)

en: Placing Content on Page
ja_JP: ページへのコンテンツの配置

en: Please %1$slet me know%2$s if you have any questions!
ja_JP: ご不明な点がございましたら%1$s私に知らせてください%2$s!

en: Please %1$stake a look at our user guide%2$s for quick answers. If that doesn’t contain the info you need, please get in touch.
ja_JP: 迅速な回答については、%1$sユーザーガイド%2$sをご覧ください。必要な情報が含まれていない場合は、お問い合わせください。

en: Please check your input
ja_JP: 入力内容を確認してください

en: Please download the Test PDF before the Paid PDF
ja_JP: 有料PDFの前にテストPDFをダウンロードしてください

en: Please enter a valid email address.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid phone number. Eg 123-456-7890 or 1234567890
ja_JP: 有効な電話番号を入力してください。例:123-456-7890または1234567890

en: Please explain what you did, what you expected, and what went wrong
ja_JP: あなたが何をしたのか、何を期待していたのか、何がうまくいかなかったのかを説明してください

en: Please refer to our documentation if you have questions about styling
ja_JP: スタイリングについてご質問がある場合は、ドキュメントを参照してください

en: Please select items to add to the project
ja_JP: プロジェクトに追加する項目を選択してください

en: Please select items to move
ja_JP: 移動する項目を選択してください

en: Please select items to remove
ja_JP: 削除する項目を選択してください

en: Please upgrade your plan for more credits per month. If you have a yearlong subscription and this is the first time, feel free to contact us and ask for a one-time increase to your credits.
ja_JP: プランをアップグレードして、1 か月あたりのクレジット数を増やしてください。1年間のサブスクリプションをお持ちで、これが初めての場合は、お気軽にお問い合わせいただき、クレジットの1回限りの増額を依頼してください。

en: Plugin Reviews (opens in new tab)
ja_JP: プラグインのレビュー(新しいタブで開きます)

en: Plugin support forum (opens in new tab)
ja_JP: プラグインサポートフォーラム(新しいタブで開きます)

en: Post Content
ja_JP: 投稿のコンテンツ

en: Post Content to Print
ja_JP: コンテンツを印刷に投稿する

en: Post ID
ja_JP: 投稿 ID

en: Post Rendering Wait-Time
ja_JP: レンダリング後の待機時間

en: Post Selection
ja_JP: 投稿選択

en: Post Title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Post Type
ja_JP: 投稿タイプ

[ctx: Post type general name]
en: Print Materials
ja_JP: 印刷物

[ctx: Post type singular name]
en: Print Material
ja_JP: 印刷物

en: Posted After (and Including)
ja_JP: 投稿後(および含む)

en: Posted Before (and Including)
ja_JP: 投稿前 (および含む)

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts just for Print My Blog
ja_JP: 私のブログを印刷するためだけに投稿

en: Posts will be ordered:
ja_JP: 投稿は注文されます:

en: Powered by WordPress & Print My Blog
ja_JP: ワードプレス＆私のブログ印刷する

en: Preliminary content like a title page, copyright page and introduction. %1$sRead more%2$s
ja_JP: タイトルページ、著作権ページ、紹介などの予備的なコンテンツ。%1$s続きを読む%2$s

en: Premade, Reusable, Customizable Designs
ja_JP: 既製、再利用可能、カスタマイズ可能なデザイン

en: Prepare Print-Page
ja_JP: 印刷ページの準備

en: Press <b>up</b> or <b>down</b> keys to move the selected items up or down in the project.
ja_JP: <b>上</b>または<b>下の</b>キーを押して、プロジェクト内で選択した項目を上下に移動します。

en: Press escape to unselect everything.
ja_JP: エスケープを押して、すべての選択を解除します。

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Print Formats
ja_JP: 印刷形式

en: Print My Blog
ja_JP: 私のブログを印刷する

en: Print My Blog "Print Materials" are like private posts. They aren’t visible to site visitors, but you can use them in your Pro Print Projects.
ja_JP: 私のブログを印刷する 「印刷物」はプライベートな投稿のようなものです。サイト訪問者には表示されませんが、Pro Print プロジェクトで使用できます。

en: Print My Blog - Quick Print
ja_JP: 私のブログを印刷する - クイック印刷

en: Print My Blog - Settings
ja_JP: 私のブログを印刷する - 設定

en: Print My Blog Designs
ja_JP: マイブログ設定を印刷する

en: Print My Blog Now for Free
ja_JP: 今すぐ無料で私のブログを印刷

en: Print My Blog Pro
ja_JP: 印刷私のブログプロ

en: Print My Blog Settings
ja_JP: マイブログ設定を印刷する

en: Print My Blog – Pro Print!
ja_JP: 私のブログを印刷 - プロプリント!

en: Print My Blog – Quick Print
ja_JP: 私のブログを印刷する - クイック印刷

en: Print My Blog — Pro Print
ja_JP: 私のブログを印刷する - プロプリント

en: Print My Blog's Designs are like WordPress Themes: each has its own look and customization options. Reuse the same design across projects. Or even create your own design using HTML, CSS, and Javascript
ja_JP: 印刷マイブログのデザインはWordPressのテーマのようなものです:それぞれに独自の外観とカスタマイズオプションがあります。プロジェクト間で同じデザインを再利用します。または、HTML、CSS、および JavaScript を使用して独自のデザインを作成することもできます

en: Print Thousands of Pages from your Web Browser
ja_JP: Webブラウザから何千ものページを印刷する

en: Print a physical copy using your web browser’s print functionality.
ja_JP: Web ブラウザーの印刷機能を使用して、物理的なコピーを印刷します。

en: Print to PDF
ja_JP: PDFに印刷する

en: Print with Browser
ja_JP: ブラウザで印刷する

en: Print 🖨
ja_JP: 印刷する 🖨

en: Print-Page Ready
ja_JP: 印刷ページ準備完了

en: Print-Ready PDF
ja_JP: 印刷可能な PDF

en: Print-ready newspaper design
ja_JP: 印刷可能な新聞デザイン

en: Printed on %1$s
ja_JP: %1$sに印刷しました

en: Printed on %1$s using %2$sPrint My Blog%3$s
ja_JP: %1$sブログの印刷%2$sを使用して印刷%3$s

en: Printed using %1$sPrint My Blog%2$s
ja_JP: %1$sブログを印刷%2$sを使用して印刷

en: Private
ja_JP: プライベート

en: Private:
ja_JP: プライベート：

en: Pro PDF Service
ja_JP: プロPDFサービス

en: Pro PDF Service adds page numbers.
ja_JP: プロPDFサービスは、ページ番号を追加します。

en: Pro PDF Service lets designs fully control the margins, page backgrounds, and los of other aspects.
ja_JP: Pro PDFサービスを使用すると、デザインは他の側面の余白、ページの背景、およびロスを完全に制御できます。

en: Pro Print
ja_JP: プロプリント

en: Pro Print is the best way to make professional-quality documents. You will be able to print them for free using your browser, or upgrade to use Print My Blog Pro's full features. %1$sSee full feature comparison.%2$s
ja_JP: プロプリントは、プロ品質の文書を作成するための最良の方法です。ブラウザを使用して無料で印刷したり、Print My Blog Proの全機能を使用するようにアップグレードしたりできます。%1$s完全な機能の比較を参照してください。%2$s

en: Pro Print lets you specify header and text size and font
ja_JP: Pro Printでは、ヘッダーとテキストのサイズとフォントを指定できます

en: Pro Print makes more functional and visually-appealing PDFs using your web browser for free, or the new paid Pro PDF Service.
ja_JP: Pro Printは、Webブラウザを無料で、または新しい有料のPro PDFサービスを使用して、より機能的で視覚的に魅力的なPDFを作成します。

en: Pro Print supports custom post types, combining posts with pages, and print-only materials
ja_JP: Pro Printは、カスタム投稿タイプ、投稿とページの組み合わせ、印刷専用素材をサポートしています

en: Pro Print supports drag-and-drop ordering of content.
ja_JP: Pro Printは、コンテンツのドラッグアンドドロップ順序をサポートしています。

en: Pro Print supports filtering by custom taxonomies.
ja_JP: Pro Print では、カスタム分類によるフィルター処理がサポートされています。

en: Pro Print supports full-page title pages, custom title pages, or no title page
ja_JP: Pro Printは、フルページのタイトルページ、カスタムタイトルページ、またはタイトルページなしをサポートしています

en: Pro Print with Pro PDF Service supports changing hyperlinks to page references or footnotes
ja_JP: Pro PDFサービスでPro Printは、ページ参照または脚注へのハイパーリンクの変更をサポートしています

en: Pro Print ― Customize Design
ja_JP: デザインのカスタマイズ

en: Pro Print ― Designs
ja_JP: プロプリント ― プロジェクト

en: Pro Print ― Projects
ja_JP: プロプリント ― プロジェクト

en: Problem: %s
ja_JP: 問題: %s

en: Project Author(s)
ja_JP: プロジェクト著者

en: Project Designs are like WordPress Themes
ja_JP: プロジェクトデザインはワードプレスのテーマのようなものです

en: Project Title
ja_JP: タイトル

en: Project author(s)
ja_JP: プロジェクト著者

en: Project metadata updated.
ja_JP: プロジェクト メタデータが更新されました。

en: Project successfully duplicated. It is titled "%1$s".
ja_JP: プロジェクトが正常に複製されました。タイトルは「%1$s」です。

en: Projects
ja_JP: プロジェクト

en: Projects for printing with Print My Blog
ja_JP: ブログ印刷で印刷するプロジェクト

en: Proper margins, page numbers and running heads
ja_JP: 適切な余白、ページ番号、ランニングヘッド

en: Protected:
ja_JP: 保護：

en: Publication Logo Image
ja_JP: 出版前文

en: Publication Preamble
ja_JP: 出版前文

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Published Date
ja_JP: 公開日

en: Purchase Required
ja_JP: %1$s購入が必要%2$s

en: Purchase Subscription
ja_JP: サブスクリプションの購入

en: Purpose
ja_JP: 用途

en: Quick Add Print Material
ja_JP: 印刷物のクイック追加

en: Quick Print
ja_JP: クイックプリント

en: Read %s Documentation Online
ja_JP: %sドキュメントをオンラインで読む

en: Read how your data is handled
ja_JP: データの処理方法を読む

en: Read the User Guide
ja_JP: ユーザーガイドを読む

en: Read the User Guide on %1$supdating%2$s, %3$sgenerating the pro file%2$s, and %4$sgetting help%2$s.
ja_JP: %1$s更新%2$s、%3$sproファイルの生成%2$s、および%4$sヘルプの入手%2$sに関するユーザーガイドをお読みください。

en: Read the User Guide on how to edit your project's content.
ja_JP: プロジェクトのコンテンツを編集する方法については、ユーザーガイドをお読みください。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Remove "%s"
ja_JP: 「%s」を削除する

en: Remove Extra Columns
ja_JP: 余分な列の削除

en: Remove selected items
ja_JP: 選択したアイテムを削除する

en: Replace "%s" with a New Print Material for customizing
ja_JP: 「%s」をカスタマイジング用の新しい印刷物に置き換えます

en: Replace "%s" with the existing Print Material for customizing.
ja_JP: "%s" を既存の印刷材料に置き換えて、カスタマイジングします。

en: Replace with URL in Parenthesis
ja_JP: 括弧内のURLに置き換える

en: Replace with footnote
ja_JP: 脚注で置き換える

en: Replace with page reference
ja_JP: ページ参照で置換

en: Required Validation Strategy can only depend on another input which uses the SelectDisplay, but you specified a field "%1$s" that uses display strategy "%2$s". If you need others, please add support for it! The related input is %3$s
ja_JP: 必要な検証戦略は、SelectDisplay を使用する別の入力にのみ依存できますが、表示戦略 "%1$s" を使用する項目 "%2$s" を指定しました。あなたが他の人を必要とするならば、それのためのサポートを追加してください!関連する入力は%3$s

en: Required Validation Strategy conditions array's value must be an array with two elements: an operator, and a value. It didn't. The related input is %1$s
ja_JP: 必須検証戦略条件配列の値は、演算子と値の 2 つの要素を持つ配列である必要があります。そうではありませんでした。関連する入力は%1$s

en: Required Validation Strategy conditions can currently only use the equals operator. If you need others, please add support for it! The related input is %1$s
ja_JP: 必須の検証戦略条件は、現在、equals 演算子のみを使用できます。あなたが他の人を必要とするならば、それのためのサポートを追加してください!関連する入力は%1$s

en: Required Validation Strategy does not yet support multiple conditions. You should add it! The related input is %1$s
ja_JP: 必要な検証戦略は、まだ複数の条件をサポートしていません。あなたはそれを追加する必要があります!関連する入力は%1$s

en: Reset to Defaults
ja_JP: デフォルトへリセット

en: Resize images if they don’t fit on the page
ja_JP: ページに収まらない場合の画像のサイズ変更

en: Resizes images to be the full column width (except ones with the CSS class "mayer-no-resize")
ja_JP: 画像のサイズを列幅いっぱいに変更します(CSSクラス "mayer-no-resize"を持つ画像を除く)

en: Return
ja_JP: 戻る

en: Return to Generate Page
ja_JP: 生成ページに戻る

en: Roboto
ja_JP: Robotoフォント

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save & Proceed
ja_JP: 保存と続行

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Save to Files
ja_JP: ファイルに保存

en: Save where you left off.
ja_JP: 中断したところから保存します。

en: Saveable Projects
ja_JP: 保存可能なプロジェクト

en: Scheduled
ja_JP: 予定済み

[ctx: Screen reader text for the filter links heading on the post type listing screen. Default “Filter posts list”/”Filter pages list”. Added in 4.4]
en: Filter Print Materials list
ja_JP: 印刷材料リストのフィルター処理

[ctx: Screen reader text for the items list heading on the post type listing screen. Default “Posts list”/”Pages list”. Added in 4.4]
en: Print Materials list
ja_JP: 印刷材料リスト

[ctx: Screen reader text for the pagination heading on the post type listing screen. Default “Posts list navigation”/”Pages list navigation”. Added in 4.4]
en: Print Materials list navigation
ja_JP: 印刷材料リストナビゲーション

en: Search & Apply Filters
ja_JP: 検索とフィルターの適用

en: Search Posts, Pages, Custom Post Types...
ja_JP: 検索投稿、ページ、カスタム投稿タイプ...

en: Search Print Materials
ja_JP: 印刷物の検索

en: Search Relevance
ja_JP: 検索の関連性

en: Section Templates
ja_JP: デフォルトテンプレート

en: See %s.
ja_JP: %sを参照してください。

en: See page %s.
ja_JP: %sページを参照してください。

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select content from your website, then move it into your project. %1$sRead more%2$s.
ja_JP: Web サイトからコンテンツを選択し、プロジェクトに移動します。%1$s続きを読む%2$s.

en: Select multiple display strategy does not allow for nested arrays of options.
ja_JP: 複数の表示方法を選択しても、オプションのネストされた配列は使用できません。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings Saved!
ja_JP: 設定を保存しました！

en: Setup
ja_JP: セットアップ

en: Show Filters
ja_JP: フィルターを表示

en: Show Included Content?
ja_JP: 含まれるコンテンツを表示しますか?

en: Show More Print Options
ja_JP: その他の印刷オプションを表示

en: Show Options
ja_JP: オプションを表示

en: Show Post Header inside Columns
ja_JP: 列内に投稿ヘッダーを表示

en: Show a Dividing Line Between Posts
ja_JP: 投稿間の分割線を表示する

en: Show content already added to project
ja_JP: プロジェクトに既に追加されているコンテンツを表示する

en: Show more...
ja_JP: もっと見る...

en: Show print buttons on:
ja_JP: 印刷ボタンの表示先:

en: Show some love and tell your readers about Print My Blog %1$s
ja_JP: いくつかの愛を示し、印刷マイブログ%1$sについてあなたの読者に伝える

en: Shown as eBook metadata.
ja_JP: 電子書籍メタデータとして表示されます。

en: Shown in a large font on front page and in the top margin of every subsequent page.
ja_JP: フロントページと後続のすべてのページの上余白に大きなフォントで表示されます。

en: Shown in the title page. Eg "Institute of Print My Blog"
ja_JP: タイトル ページに表示されます。例えば、 "印刷研究所私のブログ"

en: Shown on frontpage and in the top margin of all subsequent pages.
ja_JP: フロントページと後続のすべてのページの上部余白に表示されます。

en: Shown on the front page under the Title and Subtitle.
ja_JP: フロントページのタイトルとサブタイトルの下に表示されます。

en: Shown on the frontpage and in the top margin of all subsequent pages (shortcodes supported).
ja_JP: フロントページと後続のすべてのページの上余白に表示されます(ショートコードがサポートされています)。

en: Shown on the title page under the subtitle. Could be your website’s URL, or anything else you like.
ja_JP: タイトルページの字幕の下に表示されます。あなたのウェブサイトのURLやあなたが好きな他のものかもしれません。

en: Shown under the name of the publication, in a slightly smaller font.
ja_JP: パブリケーション名の下に、少し小さいフォントで表示されます。

en: Similar to Print My Blog Quick Print and dotEpub, but supporting Pro features. Great for printing your WordPress content as an eBook for reading from a tablet or phone, or uploading to eBook marketplaces like Amazon or Apple Book Store.
ja_JP: Print My Blog Quick Print や dotEpub に似ていますが、Pro 機能をサポートしています。WordPressのコンテンツをタブレットや携帯電話から読んだり、AmazonやApple Book Storeなどの電子書籍マーケットプレイスにアップロードしたりするための電子書籍として印刷するのに最適です。

en: Similar to Print My Blog Quick Print's other "Classic" designs, except optimized for reading by Microsoft Word. Useful when you need to deliver your content as a Microsoft Word Document (like to an editor), or for using as an intermediate format for delivery to other applications (like for importing into Adobe InDesign).
ja_JP: Print My Blog Quick Printの他の「クラシック」デザインに似ていますが、Microsoft Wordによる読み取り用に最適化されている点が異なります。コンテンツを Microsoft Word ドキュメントとして配信する必要がある場合(エディターなど)、または他のアプリケーションへの配信の中間形式として使用する場合(Adobe InDesign への読み込みなど)に役立ちます。

en: Simple Microsoft Word document when that format is required.
ja_JP: その形式が必要な場合のシンプルなマイクロソフトワード文書。

en: Simple ePub for using when uploading as an eBook to Amazon and other epub marketplaces
ja_JP: Amazonや他のepubマーケットプレイスに電子書籍としてアップロードするときに使用するシンプルなePub

en: Simple layout
ja_JP: シンプルなレイアウト

en: Single Column
ja_JP: シングルカラム

en: Single Column: like the default template, but in a single column.
ja_JP: 単一列:「コンテンツの投稿」デザイン設定で指定されたすべてのコンテンツを1列に表示します。

en: Site Title
ja_JP: サイトタイトル

en: Site URL
ja_JP: サイト URL

en: Site URL (including "https://" or "http://")
ja_JP: サイトのURL(「https://」または「http://」を含む)

en: Small (1/4 size)
ja_JP: 小型(1/4サイズ)

en: Small (3/4 size)
ja_JP: 小型(3/4サイズ)

en: Small images are automatically centered
ja_JP: オプションで画像を自動的に中央揃えにする

en: Snap to the top or bottom of the page
ja_JP: ページの上部または下部にスナップする

en: So although your choice of design may affect what metadata is required, it is not shared with other projects.
ja_JP: そのため、デザインの選択は必要なメタデータに影響する可能性がありますが、他のプロジェクトとは共有されません。

en: Some Word Processors don't show videos, in which case you may prefer to replace them with an image and a hyperlink to the online video content.
ja_JP: 一部の電子書籍リーダーでは動画が表示されないため、画像とオンライン動画コンテンツへのハイパーリンクに置き換えることができます。

en: Some browsers don‘t support multiple columns
ja_JP: 一部のブラウザーは複数の列をサポートしていません

en: Some eReaders don't show videos, in which case you may prefer to replace them with an image and a hyperlink to the online video content.
ja_JP: 一部の電子書籍リーダーでは動画が表示されないため、画像とオンライン動画コンテンツへのハイパーリンクに置き換えることができます。

en: Some examples of metadata are: title page info, file info, or copyright data.
ja_JP: メタデータの例としては、タイトル ページ情報、ファイル情報、著作権データなどがあります。

en: Sometimes posts contain inline javascript which can cause errors and stop the page from rendering.
ja_JP: 時々投稿にはインラインjavascriptが含まれており、エラーが発生し、ページのレンダリングが停止する可能性があります。

en: Sorry you have no more download credits for this month.
ja_JP: 申し訳ありませんが、今月のダウンロードクレジットはもうありません。

en: Sorry, There was a Problem 😢
ja_JP: 申し訳ありませんが、問題😢がありました

en: Sorry, we could not print the WordPress Blog.
ja_JP: 申し訳ありませんが、ワードプレスのブログを印刷できませんでした。

en: Source Location
ja_JP: ソースの場所

en: Special Instructions
ja_JP: 特別な指示

en: Specify the URL of a custom font file, or upload one. The formats "wff" and "wff2" work best, but "ttf" and "otf" also work.
ja_JP: カスタムフォントファイルのURLを指定するか、アップロードします。"wff" と "wff2" の形式が最適ですが、"ttf" と "otf" も機能します。

en: Started
ja_JP: 始めた

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Statuses
ja_JP: ステータス

en: Styles to be applied only when printing projects using this design.
ja_JP: このデザインを使用してプロジェクトを印刷するときにのみ適用されるスタイル。

en: Stylized and branded PDF designed mainly for reading from a device, great for organizations
ja_JP: 主にデバイスからの読み取り用に設計された定型化されたブランド化されたPDFで、組織に最適です

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Submit & Proceed
ja_JP: 送信と続行

en: Subtitle
ja_JP: サブタイトル

en: Subtitle of Publication
ja_JP: 出版物のサブタイトル

en: Successfully setup the project "%s".
ja_JP: プロジェクト「%s」のセットアップに成功しました。

en: Supplemental content like "About the author", glossary, and "Further reading". %1$sRead more.%2$s
ja_JP: 「著者について」、「用語集」、「さらに読む」などの補足コンテンツ。%1$s続きを読む%2$s

en: Support Custom Post Types
ja_JP: カスタム投稿タイプをサポート

en: Support for your plan is offered on GitHub
ja_JP: プランのサポートは GitHub で提供されます

en: Supports
ja_JP: サポート

en: Supports nesting articles (like posts and pages) into “parts”
ja_JP: 記事(投稿やページなど)を「パーツ」にネストすることをサポート

en: Table of Contents
ja_JP: 目次

en: Table of content - In Microsoft Word, please right-click and choose "Update field".
ja_JP: 目次 - Microsoft Wordでは、右クリックして[フィールドの更新]を選択してください。

en: Tagline
ja_JP: タグライン

en: Template file "%s" should exist but doesn't.
ja_JP: テンプレートファイル "%s" は存在するはずですが、存在しないはずです。

en: Text explaining the purpose of the paper and gives a brief summary of it, so folks know they’re reading the right thing.
ja_JP: テキストは、論文の目的を説明し、それの簡単な要約を与えるので、人々は彼らが正しいものを読んでいることを知っている。

en: Text that appears at the top-right of the cover
ja_JP: 表紙の右上に表示されるテキスト

en: Text that appears under the byline
ja_JP: バイラインの下に表示されるテキスト

en: Text to use when replacing a hyperlink with a footnote. "%s" will be replaced with the URL
ja_JP: ハイパーリンクを脚注に置き換えるときに使用するテキスト。「%s」はURLに置き換えられます

en: Text to use when replacing a hyperlink with a footnote. "%s" will be replaced with the page number.
ja_JP: ハイパーリンクを脚注に置き換えるときに使用するテキスト。「%s」はページ番号に置き換えられます。

en: Text to use when replacing a hyperlink with a page reference. "%s" will be replaced with the page number.
ja_JP: ハイパーリンクをページ参照で置き換えるときに使用するテキスト。「%s」はページ番号に置き換えられます。

en: That’s disappointing. %1$sPlease tell us how to improve.%2$s
ja_JP: それは残念です。%1$s改善方法を教えてください。%2$s

en: The "Classic" design is the most similar Print My Blog’s Quick Print, so it’s a good default choice.
ja_JP: 「クラシック」デザインは、私のブログのクイックプリントを印刷するのに最も似ているので、デフォルトの選択として適しています。

en: The "Title page" is actually a special header on the front page containing your publication's title, issue number, date, and other optional prominent info (set on the design and project meta settings).
ja_JP: 「タイトルページ」は、実際には、出版物のタイトル、号番号、日付、およびその他のオプションの目立つ情報(デザインとプロジェクトのメタ設定で設定)を含むフロントページの特別なヘッダーです。

en: The %1$s parameter value for %2$s must be numeric or null, %3$s was passed into the constructor.
ja_JP: %1$s の%2$sパラメーター値は、コンストラクターに渡された数値または null で%3$sる必要があります。

en: The WordPress site has an error in its REST API data.
ja_JP: WordPress サイトの REST API データにエラーがあります。

en: The WordPress site responded with an unexpected response.
ja_JP: ワードプレスのサイトは予想外の反応で応答しました。

en: The content in your project has changed
ja_JP: プロジェクトの内容が変更されました

en: The default title page can include: Project Title, Subtitle, Site URL, Date Printed, Credit to Print My Blog
ja_JP: デフォルトのタイトルページには、プロジェクトタイトル、字幕、サイトURL、印刷日、マイブログを印刷するためのクレジットを含めることができます

en: The default title page includes a stylized banner (with customizable color) above a colored background featuring a large version of your company logo.
ja_JP: 既定のタイトル ページには、色付きの背景の上に様式バナー (カスタマイズ可能な色) があり、会社のロゴの大きなバージョンが特徴です。

en: The design "%s" has been customized, and its changes will be reflected in all projects that use it.
ja_JP: デザイン「%s」はカスタマイズされており、その変更はそれを使用するすべてのプロジェクトに反映されます。

en: The design with slug "%s" should exist but doesn't. Check the plugin that added that design is still active (and if it required a subscription, that the subscription is still up-to-date). For now, please choose a different design.
ja_JP: ナメクジ "%s"を持つデザインは存在するはずですが、存在しません。そのデザインがまだアクティブである(そしてサブスクリプションが必要な場合は、サブスクリプションがまだ最新であること)を追加したプラグインを確認してください。とりあえず、別のデザインを選んでください。

en: The file input has an invalid format.
ja_JP: ファイル入力の形式が無効です。

en: The main contents of your document or book, like chapters or articles. %1$s %2$sRead more%3$s
ja_JP: ドキュメントやブックの主な内容 (章や記事など)。%1$s %2$s続きを読む%3$s

en: The number of columns of text on each page. Not supported by some web browsers.
ja_JP: 各ページのテキストの列数。一部の Web ブラウザーではサポートされていません。

en: The old features are still here: "Print Now" was just renamed "Quick Print", and the Print Buttons are still available under "Settings".
ja_JP: 古い機能はまだここにあります:「今すぐ印刷」は「クイックプリント」と改名されたばかりで、印刷ボタンは「設定」の下でまだ利用可能です。

en: The page design is mostly dictated by the app and device used for reading
ja_JP: ページのデザインは、主に読書に使用されるアプリとデバイスによって決まります

[ctx: The post type archive label used in nav menus. Default “Post Archives”. Added in 4.4]
en: Print Material archives
ja_JP: 印刷資料アーカイブ

en: The scheme ("%1$s") on the temporary file ("%2$s") indicates is located elsewhere, that’s not ok!
ja_JP: 一時ファイル(「%1$s」)のスキーム(「%2$s」)は、他の場所にあることを示していますが、それは問題ありません!

en: The site URL you provided was "%1$s". Are you sure that URL is correct and that it's a WordPress site?
ja_JP: 入力したサイトの URL は "%1$s" でした。URLが正しく、WordPressサイトであると確信していますか?

en: The title page can include a title and preamble. Other content can immediately follow, without needing a page break.
ja_JP: タイトル ページには、タイトルとプリアンブルを含めることができます。他のコンテンツは、改ページを必要とせずに、すぐに続くことができます。

en: The title page can include your organization’s name, project title, issue number, list of authors, and an introductory paragraph.
ja_JP: タイトル ページには、組織の名前、プロジェクトのタイトル、刊行番号、作成者の一覧、および導入段落を含めることができます。

en: The top margin contains the front page (publication title, issue number, date, etc.).
ja_JP: 上部の余白には、フロントページ(出版物のタイトル、号番号、日付など)が含まれています。

en: The value "%1$s" must be a string submitted for normalization, it was %2$s
ja_JP: 値 "%s" は正規化のために送信された文字列でなければならず、%s

en: There is no file format with the slug "%s"
ja_JP: スラッグ "%s" のファイル形式はありません。

en: There is no site registered with Freemius
ja_JP: Freemiusに登録されているサイトはありません

en: There seems to be an error initializing. Please verify you are using an up-to-date web browser.
ja_JP: 初期化中にエラーが発生しているようです。最新のウェブブラウザを使用していることを確認してください。

en: There was an error communicating with Print My Blog Central. It was %s
ja_JP: Print My Blog Central との通信中にエラーが発生しました。それは%sだった

en: There was an error copying. You can still select all the text manually and copy it.
ja_JP: コピー中にエラーが発生しました。すべてのテキストを手動で選択してコピーすることもできます。

en: There was an error fetching posts. It was:
ja_JP: 投稿の取得中にエラーが発生しました。そうでした：

en: There was an error preparing your content. Please visit the Print My Blog Help page.
ja_JP: コンテンツの準備中にエラーが発生しました。私のブログの印刷ヘルプページをご覧ください。

en: There was an error sending an email from your website (it was "%1$s"). Please manually send an email to %2$s, with the subject "%3$s", with the content:
ja_JP: Web サイトからメールを送信中にエラーが発生しました ("%1$s" でした)。%2$sに「%3$s」という件名で、内容のメールを手動で送信してください：

en: These are the legacy print buttons which use the "Quick Print" technology. We're currently working on new print buttons that will use "Pro Print" technology.
ja_JP: これらは、「クイック印刷」テクノロジーを使用する従来の印刷ボタンです。現在、「Pro Print」テクノロジーを使用する新しい印刷ボタンに取り組んでいます。

en: These print buttons use "Pro Print" technology (which has both free and paid options.)
ja_JP: これらの印刷ボタンは、「Pro Print」テクノロジー(無料と有料の両方のオプションがあります)を使用します。

en: This debug info will also be sent.
ja_JP: このデバッグ情報も送信されます。

en: This design is meant for printing on both sides of the page so you see two pages at once (the "page spread"). So the left-hand page will be styled differently than the right-hand page.
ja_JP: このデザインは、ページの両面に印刷するためのもので、一度に2つのページ(「見開きページ」)が表示されます。したがって、左側のページは右側のページとは異なるスタイルになります。

en: This design uses a smaller font, small images, doesn’t add pagebreaks between articles, and avoids unnecessary extra information.
ja_JP: このデザインは、小さなフォントと小さな画像を使用し、記事間に改ページを追加せず、不要な追加情報を回避します。

en: This field is required.
ja_JP: この項目は必須です。

en: This is mostly system information, list of active plugins, active theme, and some Print My Blog Pro info like your most recent projects.
ja_JP: これは主にシステム情報、アクティブなプラグインのリスト、アクティブなテーマ、および最新のプロジェクトのようなPrint My Blog Pro情報です。

en: This is not a valid absolute URL. Eg, http://domain.com/monkey.jpg
ja_JP: これは有効な絶対 URL ではありません。例えば、http://domain.com/monkey.jpg

en: This is not allowed option. Allowed options are %s.
ja_JP: これは許可されていないオプションです。許可されるオプションは%sです。

en: This is the quick-and-easy option, best for making printouts for your own records. For something more professional and full-featured, use %1$sPro Print%2$s. It has free and paid options. %3$sSee full feature comparison.%2$s
ja_JP: これはすばやく簡単なオプションであり、自分のレコードのプリントアウトを作成するのに最適です。よりプロフェッショナルでフル機能のものについては、%1$sPro Print%2$sを使用してください。無料と有料のオプションがあります。%3$s完全な機能の比較を参照してください。%2$s

en: Tiny (1/2 size)
ja_JP: タイニー(1/2サイズ)

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title Page
ja_JP: 標題紙

en: Title Page Content
ja_JP: タイトルページのコンテンツ

en: Title Page Top-Banner Color
ja_JP: タイトルページトップバナーカラー

en: Title Page and Table of Contents print materials are automatically added to each project, but you can remove or %1$scustomize them%2$s.
ja_JP: タイトルページと目次 印刷資料は各プロジェクトに自動的に追加されますが、削除または%1$sカスタマイズ%2$sできます。

en: Title of Publication
ja_JP: 出版物のタイトル

en: Title page and Part Header Font Size
ja_JP: タイトルページと部品ヘッダーのフォントサイズ

en: Title page and table of contents both fit on the first page.
ja_JP: タイトルページと目次はどちらも最初のページに収まります。

en: Title page and table of contents.
ja_JP: タイトルページと目次はどちらも最初のページに収まります。

en: Title page, showing a stylzed upper margin for a company name, background gradient and logo, among other things.
ja_JP: タイトル ページ。会社名、背景のグラデーション、ロゴなどのスタイル化された上余白が表示されます。

en: Title page, showing removed hyperlinks.
ja_JP: 削除されたハイパーリンクを表示するタイトル ページ。

en: Title page, showing smaller text.
ja_JP: 小さいテキストを表示するタイトル ページ。

en: Title page, showing the double-spaced text.
ja_JP: タイトル ページ。ダブル スペースのテキストが表示されます。

en: Title page, with working hyperlinks.
ja_JP: 作業ハイパーリンクを含むタイトル ページ。

en: To reduce whitespace around images, galleries, and tables, Print My Blog can adjust the placement of your content, or resize it according to the space on the page.
ja_JP: 画像、ギャラリー、および表の周囲の空白を減らすために、Print My Blog ではコンテンツの配置を調整したり、ページ上のスペースに応じてコンテンツのサイズを変更したりできます。

en: Translate %s Design
ja_JP: 翻訳%sデザイン

en: Translate Project Metadata
ja_JP: プロジェクトメタデータの翻訳

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Troubleshooting Options
ja_JP: トラブルシューティング オプション

en: Try Pro Print Now
ja_JP: 今すぐプロプリントをお試しください

en: Two column layout which compactly shows content and images.
ja_JP: コンテンツと画像をコンパクトに表示する2列レイアウト。

en: URL of the WordPress site (self-hosted or on WordPress.com) you’d like to print. Leave blank to use this current site.
ja_JP: 印刷したいワードプレスサイト(自己ホスト型または WordPress.com 上)のURL。空白のままにして、この現在のサイトを使用します。

en: Unknown
ja_JP: 不明

en: Unknown post type
ja_JP: 不明な投稿タイプ

en: Unknown site name
ja_JP: 不明なサイト名

en: Unlimited Word Documents with a current subscription
ja_JP: 現在のサブスクリプションを持つ無制限のePub

en: Unlimited ePubs with a current subscription
ja_JP: 現在のサブスクリプションを持つ無制限のePub

en: Untitled
ja_JP: 無題

en: Updated project content.
ja_JP: プロジェクトの内容を更新しました。

en: Upgrade Subscription
ja_JP: サブスクリプションをアップグレード

en: Upgrade to Professional License for one-click copying to Print Materials for customization.
ja_JP: プロフェッショナルライセンスにアップグレードして、ワンクリックで印刷物にコピーしてカスタマイズできます。

en: Uploaded Size (largest possible)
ja_JP: アップロードされたサイズ(可能な限り大きい)

en: Use <b>tab</b> key to focus on the searchbox, other buttons, and the project items.
ja_JP: <b>Tab</b> キーを使用して、検索ボックス、その他のボタン、およびプロジェクト項目にフォーカスを合わせます

en: Use <em>CTRL</em> or <em>SHIFT</em> to select multiple items
ja_JP: <em>Ctrl</em> キーまたは <em>Shift</em> キーを使用して複数の項目を選択する

en: Use Pro Print
ja_JP: プロプリントを使用

en: Use Quick Print
ja_JP: クイックプリントを使用

en: Use This Design
ja_JP: このデザインを使用する

en: Use and Customize the Design "%s"
ja_JP: デザイン「%s」を使用してカスタマイズする

en: Use any recognized %1$sCSS font-size keyword%2$s (like "large", "medium", "small") or a %3$slength in any units%2$s (eg "14pt", "50%%", or "10px").
ja_JP: 認識された%1$sCSSフォントサイズキーワード%2$s(「大」、「中」、「小」など)または%3$s任意の単位の長さ%2$s(「14pt」、「50%%」、「10px」など)を使用します。

en: Use standard %1$sCSS units%2$s
ja_JP: 標準の %1$sCSS 単位を使用%2$s

en: Use the Design "%s"
ja_JP: デザイン "%s" を使用する

en: Use your browser to print to PDF.
ja_JP: ブラウザを使用してPDFに印刷します。

en: Use your browser to print.
ja_JP: ブラウザを使用して印刷します。

en: Use your browser’s "print preview" for the best preview.
ja_JP: ブラウザの「印刷プレビュー」を使用して、最適なプレビューを作成します。

en: Very similar to Print My Blog Quick Print, but supporting Pro features. Great for making a PDF for an easy-to-read digital backup of your favorite website content.
ja_JP: 私のブログクイックプリントを印刷するのと非常によく似ていますが、Pro機能をサポートしています。お気に入りのウェブサイトコンテンツの読みやすいデジタルバックアップ用のPDFを作成するのに最適です。

en: Very similar to Print My Blog Quick Print, but supporting Pro features. Great for printing your WordPress content.
ja_JP: 私のブログクイックプリントを印刷するのと非常によく似ていますが、Pro機能をサポートしています。あなたのワードプレスのコンテンツを印刷するのに最適です。

en: View "%s"
ja_JP: %sを表示

en: View %s Print Page
ja_JP: 印刷ページ%s表示

en: View Print Material
ja_JP: 印刷物を見る

en: View details of Design "%s"
ja_JP: デザイン「%s」の詳細を見る

en: Viewers will see these buttons when they visit your website.
ja_JP: 閲覧者がウェブサイトにアクセスしたときにこれらのボタンが表示されます。

en: Viewing your most recent generated documents saves a lot of time figuring out what is going wrong. We won’t share your content with anyone else.
ja_JP: 最後に生成されたドキュメントを表示すると、何が問題になっているのかを理解するのに多くの時間を節約できます。私たちはあなたのコンテンツを他の人と共有することはありません。

en: Welcome to %s!
ja_JP: %s へようこそ！

en: We’re sorry, but Print My Blog requires PHP version %1$s or greater in order to operate. You are currently running version %2$s.%3$sIn order to update your version of PHP, you will need to contact your current hosting provider.%3$sFor information on stable PHP versions, please go to %4$s.
ja_JP: 申し訳ありませんが、私のブログを印刷するにはPHPバージョン%1$s以上が必要です。現在、バージョン %2$s を実行しています。%3$sPHPのバージョンを更新するには、現在のホスティングプロバイダに連絡する必要があります。%3$sPHPの安定版については、%4$sをご覧ください。

en: We’re sorry, but Print My Blog requires WordPress %1$s. You are using %2$s.%3$sFor information on how to update, please see %4$s.
ja_JP: 申し訳ありませんが、私のブログを印刷するにはWordPressの%1$sが必要です。あなたは%2$sを使用しています。%3$s更新方法については、%4$sを参照してください。

en: We’re sorry, but you have another version of Print My Blog active. Only one can be active at a time. Please deactivate one.
ja_JP: 申し訳ありませんが、別のバージョンの [マイ ブログの印刷] がアクティブになっています。一度にアクティブにできるのは 1 つだけです。1 つを無効にしてください。

en: What do you think? %1$s
ja_JP: どう思いますか。%1$s

en: What would you like to do?
ja_JP: 何を行いたいですか？

en: Whether to force posts to always start on a new page. Doing so makes the page more legible, but uses more paper.
ja_JP: 投稿を常に新しいページで強制的に開始するかどうか。これにより、ページは読みやすくなりますが、より多くの用紙が使用されます。

en: Word Document Generator
ja_JP: ワード文書ジェネレータ

en: Works better with %1$sPro PDF Service%2$s
ja_JP: %1$sPro PDFサービスでより良く動作%2$s

en: Written Between
ja_JP: 間に書かれている

en: Y/m/d
ja_JP: Y年m月d日

en: You are using HTML that might be beyond your permission. Only the following HTML tags are allowed:%1$s%2$s, and the following attributes: %3$s. If you are using the style attribute, make sure you don’t end in a semicolon and remove whitespace between CSS properties (e.g. "style='color:red;height:12px'")
ja_JP: 許可されていない可能性のある HTML を使用しています。次の HTML タグのみが許可されます:%1$s%2$s、および次の属性: %3$s. style 属性を使用している場合は、セミコロンで終わらないようにし、CSS プロパティ間の空白を削除します (例: "style='color:red;height:12px'")

en: You changed projected metadata
ja_JP: 投影されたメタデータを変更しました

en: You changed the design
ja_JP: デザインを変更した

en: You chose the design "%1$s" for the %2$s of your project.
ja_JP: プロジェクトの%1$sに「%2$s」というデザインを選択しました。

en: You do not have sufficient permissions to do this.
ja_JP: これを行うための十分なアクセス許可がありません。

en: You have %1$s/%2$s download credits left which expire on %3$s
ja_JP: %1$s/%2$sダウンロードクレジットが残っており、%3$sで有効期限が切れます

en: You have customized this design
ja_JP: このデザインをカスタマイズしました

en: You may now use dotEPUB to create the eBook.
ja_JP: dotEPUB を使用して電子ブックを作成できるようになりました

en: You must include "%s" in the footnote text so we know where to put the URL.
ja_JP: 脚注テキストに「%s」を含めると、URLをどこに置くべきかがわかります。

en: You must include "%s" in the page reference text so we know where to put the page number.
ja_JP: ページ参照テキストに「%s」を含めると、ページ番号の配置場所がわかります。

en: You need to choose and customize the design for your %s.
ja_JP: あなたはあなたの%sのためにデザインを選択してカスタマイズする必要があります。

en: You should see the changes on your %1$slatest post%2$s.
ja_JP: 変更は%1$s最新の投稿%2$sに表示されます。

en: You will need to first %1$screate a GitHub account%2$s. If you prefer to use email support please %3$spurchase a license that offers email support.%2$s
ja_JP: 最初に%1$sGitHub アカウントを作成%2$s必要があります。電子メールサポートを使用する場合は、%3$s電子メールサポートを提供するライセンスを購入してください。%2$s

en: Your Name
ja_JP: 名前

en: Your project could not be accessed in order to generate the file. Maybe your website is not public? Please visit the Print My Blog Help page.
ja_JP: ファイルを生成するためにプロジェクトにアクセスできませんでした。たぶんあなたのウェブサイトは公開されていませんか?私のブログの印刷ヘルプページをご覧ください。

en: Your project has lots of images and you might have errors downloading the file. If so, try spltting your content into multiple projects or reducing the image quality set on your design.
ja_JP: プロジェクトに多くの画像があり、ファイルのダウンロード中にエラーが発生することがあります。その場合は、コンテンツを複数のプロジェクトに分割するか、デザインに設定されている画質を下げてみてください。

en: Your project is ready to be generated! Clicking "Generate" will compile your content into a print-page.
ja_JP: プロジェクトを生成する準備ができました!「生成」をクリックすると、コンテンツが印刷ページにコンパイルされます。

en: Your project is very big and you might have errors downloading the file. If so, try splitting your content into multiple projects and instead creating multiple smaller files.
ja_JP: プロジェクトが非常に大きく、ファイルのダウンロード中にエラーが発生することがあります。その場合は、コンテンツを複数のプロジェクトに分割し、代わりに複数の小さなファイルを作成してみてください。

en: Your project's Body is empty. You may have forgetten to drag items from "Available Content" (on the left) into the "Chosen Project Content"'s Body (on the right). Are you sure you want to leave your project's Body empty?
ja_JP: プロジェクトの本文が空です。「利用可能なコンテンツ」(左側)から「選択したプロジェクトコンテンツ」の本文(右側)にアイテムをドラッグするのを忘れた可能性があります。プロジェクトの Body を空のままにしてもよろしいですか?

en: Your theme, "%1$s", can be used in conjunction with your design. Themes are often not intended for print and can conflict with the design, but you may have content that looks broken without the theme.
ja_JP: テーマ「%1$s」は、デザインと組み合わせて使用できます。テーマは印刷用ではないことが多く、デザインと競合する可能性がありますが、テーマがないとコンテンツが壊れているように見えることがあります。

en: Your writing in an easy-to-review format for editors.
ja_JP: 編集者にとってレビューしやすい形式でのあなたの文章。

en: anthology
ja_JP: アンソロジー

en: article
ja_JP: 記事

en: back matter
ja_JP: バックマター

en: by %s
ja_JP: %s

[ctx: comments title]
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
ja_JP[0]: %1$s 返信 &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
ja_JP: &ldquo;%s&rdquo; への1件の返信;

en: eBook
ja_JP: 電子書籍

en: eBook (ePub or MOBI)
ja_JP: 電子書籍(電子パブまたはMOBI)

en: eBook (ePub)
ja_JP: 電子ブック(電子パブ)

en: eBook 📱
ja_JP: 電子ブック 📱

en: ePub Generator
ja_JP: eパブジェネレータ

en: ePub file intended for reading from an eReader, tablet, or phone; or for publishing on an eBook marketplace like Amazon's Kindle Direct Publishing, Apple Books, or Kobo.
ja_JP: 電子書籍リーダー、タブレット、または電話からの読み取りを目的としたePubファイル。または、AmazonのKindle Direct Publishing、Apple Books、Koboなどの電子書籍市場での出版用です。

en: each %1$s can put in a %2$s
ja_JP: 各%1$sは%2$sに入れることができます

en: front matter
ja_JP: フロントマター

en: ms
ja_JP: ミリ秒

en: opens in new tab
ja_JP: 新しいタブで開く

en: part
ja_JP: 部分

en: published on %1$s and earlier,
ja_JP: %1$s以前に公開され、

en: published on %1$s and later,
ja_JP: %1$s以降に公開され、

en: with %s,
ja_JP: %sで、
